Uchodźcy: Dzieci muszą pracować, by utrzymać rodzinę

0 0
Uchodźcy: Dzieci muszą pracować, by utrzymać rodzinę
Wiele dzieci uchodźców w Libanie jest zmuszanych do pracy (fot.pixabay.com)

• Wiele dzieci uchodźców w Libanie jest zmuszanych do pracy, aby utrzymać rodziny.
• Inne są sierotami - ich rodzice zginęli podczas wojny.
• Na te maluchy nie czeka żadna przyszłość - mówi Aiar, starsza kobieta, która w wiosce kilka kilometrów od granicy opiekuje się osieroconym 7-latkiem.

W jednym z licznych pustostanów w małej miejscowości na północy Libanu nieopodal Bire schronienie znalazło kilka syryjskich rodzin. Trzykondygnacyjny budynek jest w surowym stanie, nie ma wstawionych okien. W cieniu przy drodze, gdzie bawi się grupka dzieci, siedzi 7-letni Kinan. Nie chce się bawić z rówieśnikami. Nic nie mówi, a gdy widzi obcych ucieka.

Ojciec Kinana - jak mówią jego sąsiedzi - zginął w Syrii, a matka zaginęła. Nikt nie wie, co się z nią stało i czy w ogóle jeszcze żyje. Chłopcem opiekują się dziadkowie. "Uciekliśmy z Syrii w 2011 roku, kilka miesięcy po wybuchu konfliktu. Nie chcemy wracać, bo tam wszystko zostało zniszczone i już nic nie mamy. W Syrii ani na tego chłopca, ani na inne dzieci, nie czeka żadna dobra przyszłość" - mówi babcia Kinana, Aiar.

W miejscowości Aydamoun w dystrykcie Akkar znajduje się mała piekarnia prowadzona przez Libankę w średnim wieku. To mały zakład, który dostarcza chleb okolicznym mieszkańcom. Jeden kosztuje 1 tys. funtów libańskich, czyli około 2,5 zł. W pomieszczeniu znajduje się piec gazowy oraz blat, na którym wyrabiane jest ciasto. Wszędzie jest kurz, a w powietrzu czuć dym papierosowy.

Czytaj też: Uchodźcy żyją w nieludzkich warunkach

Jednym z pracowników piekarni jest 11-letni syryjski uchodźca Abdel. Chłopiec przedostał się do Libanu z matką oraz pięcioma siostrami. Jest bardzo nieśmiały i małomówny. Mimo młodego wieku wie, że musi pomagać swoim bliskim.

"Budzę się po 6 rano, myję ręce i przychodzę tutaj do piekarni. Włączam piec i zaczynam piec chleb, który potem sprzedaję. Po pracy wracam do domu, myję się i wychodzę przed dom grać z kolegami w piłkę" - opowiada.

W tym samym regionie położona jest miejscowość Aaamar el Bayrat. Przy głównej drodze znajduje się warsztat produkujący elementy z aluminium m.in. do drzwi i okien. Pracuje tam 15-letni Muhamad. Po wybuchu wojny, wraz z rodziną, przedostał się z Syrii do Libanu przez rzekę.

"Tutaj pracowałem na stacji benzynowej. Teraz przyuczam się i pomagam właścicielowi zakładu produkującego elementy aluminiowe. Zarabiam 50 tys. funtów libańskich tygodniowo, czyli ponad 30 dolarów. W przyszłości chciałby być właścicielem takiego zakładu" - wyznaje Muhamad.

Chłopiec mówi, że czasem przed pracą zjada jajko, trochę ryżu lub warzyw. "Raz na dwa tygodnie jemy też mięso" - dodaje.

Wiele syryjskich rodzin mieszka w piwnicach lub garażach. Schronienie w jednym z nich znalazło małżeństwo z czwórką dzieci. Najstarsze z nich 15-letni Farouk jest jedynym żywicielem rodziny. Pracuje jako sprzedawca w sklepie z cukierkami. Jego 42-letni ojciec nie może znaleźć pracy.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.