Szwecja stawia na integrację uchodźców. Dzieciom pomagają szkoły, a dorosłym urzędy pracy

Szwedzkie urzędy pracy są odpowiedzialne za pomoc uchodźcom w dostosowaniu się do nowych warunków życia. Zapewniają m.in. tłumaczy, zasiłki, kursy i pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwecja stawia na integrację uchodźców. Dzieciom pomagają szkoły, a dorosłym urzędy pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 wrz 2015 17:32


Program dla nowo przybyłych dorosłych imigrantów prowadzą w Szwecji urzędy pracy. W jego ramach imigrant uzgadnia z doradcą plan działań, którego celem jest znalezienie pracy.

Może to być nauka języka szwedzkiego, praktyka, kurs zawodowy lub uczestnictwo w zajęciach wiedzy o szwedzkim społeczeństwie. W zamian imigrant otrzymuje zasiłek w wysokości 6468 koron (ok. 2,9 tys. zł), ale musi wykazać się obecnością na wybranych przez siebie zajęciach.

Urzędy pracy oferują imigrantom także pomoc psychologów oraz pracowników socjalnych. Wielu uchodźców ma problem z kulturową integracją z powodu traumy. Na tym polu państwowe urzędy wspomagają organizacje pozarządowe. W Sztokholmie Szwedzki Czerwony Krzyż oferuje uchodźcom pomoc psychologiczną.

90 tys. wniosków o azyl

W szwedzkich urzędach oraz służbie zdrowia można bezpłatnie prosić o pomoc tłumacza. W wielu miejscach imigranci mogą przeczytać informacje napisane prostymi zdaniami z wykorzystaniem podstawowych wyrazów języka szwedzkiego.

Takie wiadomości nadaje też w jednym z programów publiczne Szwedzkie Radio SR. Istnieje gazeta dostosowana do potrzeb osób, które nie znają biegle języka.

W integracji szwedzkie gminy i organizacje pozarządowe są wspierane także przez biblioteki oraz protestanckie parafie. Organizują one spotkania dla dzieci i dorosłych, podczas których można poćwiczyć język.

Według prognoz szwedzki Urząd ds. Migracji spodziewa się w tym roku rekordowej liczby ponad 90 tys. wniosków o azyl. W ponad 9,5-milionowej Szwecji około 15 proc. ludności stanowią obcokrajowcy.

Wielokulturowość wzbogaca społeczeństwo

Nowo przybyłe dzieci zanim dołączą w szkole do normalnej klasy najpierw są do tego przygotowywane. Przez kilka tygodni lub miesięcy w kilkuosobowych grupach uczą się języka szwedzkiego.

Każdemu dziecku przysługuje wsparcie tłumacza. Taki opiekun pomaga w komunikacji ucznia z nauczycielem oraz rodziców ze szkołą.

W placówkach edukacyjnych dzieci imigrantów mają także prawo do nauki swojego ojczystego języka.Wynika to z założenia, że wielokulturowość wzbogaca społeczeństwo Szwecji, a znajomość języków ułatwia kontakty międzynarodowe, przyczyniając się do wzrostu eksportu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.