Szwajcaria zamierza ograniczyć imigrację

Rząd Szwajcarii przygotował projekt ustawy mającej na celu ograniczenie liczby imigrantów. Zapisy ustawy mają być teraz konsultowane z Unią Europejską pod kątem zgodności z prawem unijnym i zasadą swobodnego przepływu osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwajcaria zamierza ograniczyć imigrację

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 lut 2015 18:49


Projekt rządowy jest odpowiedzią na wynik referendum z 2014 roku, w którym Szwajcarzy opowiedzieli się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Wynik głosowania negatywnym echem odbił się w Brukseli oraz w pozostałych krajach UE.

Z badań opublikowanych w połowie stycznia br. przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ponad jedna trzecia ludności Szwajcarii ma pochodzenie imigranckie.

W raporcie napisano, że w 2013 roku pochodzenie imigranckie miały 2,4 mln z 6,8 mln mieszkańców Szwajcarii w wieku ponad 15 lat. Wyjaśniono, że 80 proc. tych osób urodziło się za granicą. Pozostałe 20 proc. to osoby, które urodziły się w Szwajcarii i których rodzice są cudzoziemcami.

W ciągu dziesięciu lat odsetek ludności pochodzenia imigranckiego wzrósł o 6 punktów procentowych, z 29 proc. do 35 proc. W 2003 roku takich osób w Szwajcarii mieszkało 1,7 mln.

Wśród zagranicznych nacji zamieszkujących Szwajcarię prym wiodą Włosi (11 proc. ludności pochodzenia imigranckiego) i Niemcy (11 proc. ), a za nimi plasują się Portugalczycy (8 proc.) i Francuzi (4 proc.)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.