Szwajcaria zamierza ograniczyć imigrację

0 0
Szwajcaria zamierza ograniczyć imigrację
Fot. Fotolia

Rząd Szwajcarii przygotował projekt ustawy mającej na celu ograniczenie liczby imigrantów. Zapisy ustawy mają być teraz konsultowane z Unią Europejską pod kątem zgodności z prawem unijnym i zasadą swobodnego przepływu osób.

Projekt rządowy jest odpowiedzią na wynik referendum z 2014 roku, w którym Szwajcarzy opowiedzieli się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Wynik głosowania negatywnym echem odbił się w Brukseli oraz w pozostałych krajach UE.

Z badań opublikowanych w połowie stycznia br. przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ponad jedna trzecia ludności Szwajcarii ma pochodzenie imigranckie.

W raporcie napisano, że w 2013 roku pochodzenie imigranckie miały 2,4 mln z 6,8 mln mieszkańców Szwajcarii w wieku ponad 15 lat. Wyjaśniono, że 80 proc. tych osób urodziło się za granicą. Pozostałe 20 proc. to osoby, które urodziły się w Szwajcarii i których rodzice są cudzoziemcami.

W ciągu dziesięciu lat odsetek ludności pochodzenia imigranckiego wzrósł o 6 punktów procentowych, z 29 proc. do 35 proc. W 2003 roku takich osób w Szwajcarii mieszkało 1,7 mln.

Wśród zagranicznych nacji zamieszkujących Szwajcarię prym wiodą Włosi (11 proc. ludności pochodzenia imigranckiego) i Niemcy (11 proc. ), a za nimi plasują się Portugalczycy (8 proc.) i Francuzi (4 proc.)

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.