Rząd zamierza zakończyć wyzysk pracowników tymczasowych

Liczbę pracowników tymczasowych szacuje się w Polsce na 800 tys. Ponad połowa pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. Aby ucywilizować ten rynek i ukrócić nadużycia, potrzebne są zmiany. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd zamierza zakończyć wyzysk pracowników tymczasowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

24 lip 2016 17:38


Umowy śmieciowe i zaniżone stawki to tylko jedne z nadużyć. Nagminnie kieruje się też pracowników tymczasowych w miejsce dopiero co zwolnionych pracowników etatowych danej firmy.

- To jest bardzo złe traktowanie pracowników przez agencje i traktowanie tego wyzysku jako narzędzia do zarabiania pieniędzy i żerowania na tych ludziach - mówi Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Każdy może otworzyć agencję pracy tymczasowej

O uregulowanie tego rynku od kilku lat apeluje sama branża. Jak mówi Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR zrzeszającego 30 agencji, dziś praktycznie każdy może otworzyć agencję pracy tymczasowej. 

- W tej chwili w Polsce mamy ponad 6 tys. agencji. To zdecydowanie bardzo dużo, w porównaniu do tego, na co pozwala rynek. Jest to, według nas, efekt zbyt liberalnych przepisów, które pozwalają na otwieranie agencji praktycznie bez żadnych zobowiązań, bez żadnych zabezpieczeń finansowych - podkreśla ekspertka. 

Wprowadzenie gwarancji dla agencji pracy tymczasowej

Nowe regulacje mają to zmienić, podkreśla Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. 

- To jest uporządkowanie segmentu pracy tymczasowej, poprzez wprowadzenie jakiś gwarancji dla agencji pracy tymczasowej, w przypadku np. niewypłacalności takiej agencji, tudzież monitorowania przez marszałka województwa kwestii opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, ale także chodzi o pewne elementy w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych, jak zwiększanie pewności w zakresie dostarczania informacji pracownikom tymczasowym na temat możliwości kontaktu z przedstawicielami agencji, kwestie wzmocnienia regulacji dotyczących wymiany informacji pomiędzy agencją, pracodawcą a użytkownikiem - wylicza rozmówca radiowej Jedynki. 

Wzrośnie szara strefa?

Projekt ustawy zakłada też, że ten sam pracownik tymczasowy będzie mógł być wysyłany do jednej firmy przez nie więcej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. 

Do tej pory taki pracownik pracował u jednego pracodawcy praktycznie na stałe, zmieniały się tylko kierujące go do pracy agencje. 

Zdaniem Anny Wichy, te zmiany spowodują, że pracodawcy - zamiast korzystać z pracy tymczasowej - będą zatrudniać pracowników na umowy śmieciowe lub w ogóle bez umów. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

JA 2016-07-28 08:42:03

TRZEBA USZCZELNIĆ ZDYSCYPLINOWANIE PRACODAWCÓW, AGENCJI ,Z ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. PONIEWAŻ CELEM DZIAŁALNOŚCI JEST ZYSK. WIĘC NALEZY PRZYCHYLIĆ SIĘ DO WNIOSKÓW PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY O ZWIEKSZENIU UPRAWNIEŃ. ABY PRACOWNIK BYŁ STRONA W SPORACH PRACOWNICZYCH I WSPIERANY PRZEZ PIP, GDY FIRMA JEST NIESOLIDNA. .DOTKLIWOŚĆ UKARANIA POWINNA ODSTRASZAĆ OD MACHLOJEK..PRZECIWKO PRACOWNIKOM. I ODPOWIEDZIALNOŚĆ WINNA BYĆ OSOBOWA TAKŻE W AGENCJACH.