Rząd zamierza zakończyć wyzysk pracowników tymczasowych

0 0
Rząd zamierza zakończyć wyzysk pracowników tymczasowych
Liczbę pracowników tymczasowych szacuje się w Polsce na 800 tys. Fot. Shutterstock

Liczbę pracowników tymczasowych szacuje się w Polsce na 800 tys. Ponad połowa pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. Aby ucywilizować ten rynek i ukrócić nadużycia, potrzebne są zmiany. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Umowy śmieciowe i zaniżone stawki to tylko jedne z nadużyć. Nagminnie kieruje się też pracowników tymczasowych w miejsce dopiero co zwolnionych pracowników etatowych danej firmy.

- To jest bardzo złe traktowanie pracowników przez agencje i traktowanie tego wyzysku jako narzędzia do zarabiania pieniędzy i żerowania na tych ludziach - mówi Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Każdy może otworzyć agencję pracy tymczasowej

O uregulowanie tego rynku od kilku lat apeluje sama branża. Jak mówi Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR zrzeszającego 30 agencji, dziś praktycznie każdy może otworzyć agencję pracy tymczasowej. 

- W tej chwili w Polsce mamy ponad 6 tys. agencji. To zdecydowanie bardzo dużo, w porównaniu do tego, na co pozwala rynek. Jest to, według nas, efekt zbyt liberalnych przepisów, które pozwalają na otwieranie agencji praktycznie bez żadnych zobowiązań, bez żadnych zabezpieczeń finansowych - podkreśla ekspertka. 

Wprowadzenie gwarancji dla agencji pracy tymczasowej

Nowe regulacje mają to zmienić, podkreśla Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. 

- To jest uporządkowanie segmentu pracy tymczasowej, poprzez wprowadzenie jakiś gwarancji dla agencji pracy tymczasowej, w przypadku np. niewypłacalności takiej agencji, tudzież monitorowania przez marszałka województwa kwestii opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, ale także chodzi o pewne elementy w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych, jak zwiększanie pewności w zakresie dostarczania informacji pracownikom tymczasowym na temat możliwości kontaktu z przedstawicielami agencji, kwestie wzmocnienia regulacji dotyczących wymiany informacji pomiędzy agencją, pracodawcą a użytkownikiem - wylicza rozmówca radiowej Jedynki. 

Wzrośnie szara strefa?

Projekt ustawy zakłada też, że ten sam pracownik tymczasowy będzie mógł być wysyłany do jednej firmy przez nie więcej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. 

Do tej pory taki pracownik pracował u jednego pracodawcy praktycznie na stałe, zmieniały się tylko kierujące go do pracy agencje. 

Zdaniem Anny Wichy, te zmiany spowodują, że pracodawcy - zamiast korzystać z pracy tymczasowej - będą zatrudniać pracowników na umowy śmieciowe lub w ogóle bez umów. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • TRZEBA USZCZELNIĆ ZDYSCYPLINOWANIE PRACODAWCÓW, AGENCJI ,Z ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. PONIEWAŻ CELEM DZIAŁALNOŚCI JEST ZYSK. WIĘC NALEZY PRZYCHYLIĆ SIĘ DO WNIOSKÓW PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY O ZWIEKSZENIU UPRAWNIEŃ. ABY PRACOWNIK BYŁ STRONA W SPORACH PRACOWNICZYCH I WSPIERANY PRZEZ PIP, GDY FIRMA JEST NIESOLIDNA. .DOTKLIWOŚĆ UKARANIA POWINNA ODSTRASZAĆ OD MACHLOJEK..PRZECIWKO PRACOWNIKOM. I ODPOWIEDZIALNOŚĆ WINNA BYĆ OSOBOWA TAKŻE W AGENCJACH.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.