Rząd chce ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce

• Do końca września trzeba wdrożyć tzw. dyrektywę sezonową, określającą warunki wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich chcących podjąć pracę sezonową.
•Te regulacje istotne są nie tylko chodzi dla kwestii pracy i płacy, ale również o kwestie bezpieczeństwa.
• W przyszłym roku spoza UE przybędzie do pracy w Polsce ok. 1,5 mln osób, głównie Ukraińców.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Rząd chce ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP / MIW

13 cze 2016 16:02


Wdrożenie tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców pozwoli na określenie, ile tak naprawdę osób przyjeżdża do Polski i faktycznie podejmuje tu pracę – ocenił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak powiedział w poniedziałek (13.06) na konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister Szwed, chodzi nie tylko o uregulowanie kwestii pracy i płacy, ale również o kwestie bezpieczeństwa.

- Chcemy mieć dokładne informacje i przegląd, ile tak naprawdę osób do nas przyjeżdża i faktycznie podejmuje pracę. W zeszłym roku z oświadczeń wynikało, że była to liczba 800 tys. osób, a potwierdzonych informacji o podjęciu pracy było 500 tys. Czyli 300 tys. osób gdzieś zniknęło - albo pracowało na czarno, albo wyjechało do innych państw. A dzisiaj wiemy, że kwestie bezpieczeństwa też są ważne - mówił wiceminister.

Podkreślił, że wdrożenie dyrektywy ma ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce, który bardzo dynamicznie się rozszerza. Przewiduje się, że w przyszłym roku z tzw. państw trzecich, czyli spoza UE przybędzie do pracy w Polsce ok. 1,5 mln osób - głównie Ukraińców.

- Chcemy ucywilizować zatrudnienie tych pracowników. Temat jest dosyć sporny, szczególnie dużo emocji wywołuje w takiej branży jak rolnictwo, które zatrudnia najwięcej takich osób. Chcemy, by na tych samych stanowiskach pracy, gdzie pracują Polacy i cudzoziemcy, były podobne warunki pracy i płacy. To chcemy unormować - powiedział Szwed.

Wiceminister zaznaczył, że praca sezonowa coraz częściej obejmuje już nie tylko rolnictwo i turystykę, ale również zatrudnienie cudzoziemców w firmach, np. w specjalnych strefach ekonomicznych.

Tzw. dyrektywa sezonowa, która zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej musi być wdrożona do końca września, dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o takim zamiarze.

Obecnie zarejestrowane przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom umożliwia wykonywanie pracy bez zezwolenia przez 6 miesięcy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Unijna dyrektywa m.in. przewiduje wydłużenie okresu pracy sezonowej do 8 miesięcy, ale wymagane będzie uzyskanie zezwolenia. Obejmie również obywateli wszystkich tzw. państw trzecich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

REKLAMA