Rynek pracy tymczasowej na świecie: wszystko, co warto wiedzieć

Ile agencji zatrudnienia jest na świecie? Ile osób dla nich pracuje? Ile osób na świecie znalazło pracę dzięki agencji? Jaki jest profil pracownika tymczasowego? Wszystkiego dowiecie się z raportu Ciett.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy tymczasowej na świecie: wszystko, co warto wiedzieć

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 lut 2015 9:32


Jak wynika z "Raportu Ekonomicznego 2015" opracowanego przez międzynarodową organizację Ciett, w 2013 r. dzięki działalności agencji zatrudnienia, pracę znalazło 60,9 mln ludzi na całym świecie.

Spośród nich, 40,2 zostało zatrudnionych w charakterze pracowników tymczasowych (wzrost z 36 mln w 2012 roku). Jak pokazuje raport, rosną na znaczeniu pozostałe usługi agencji takie jak: search & selection (17,6 mln zatrudnionych), outplacement (1,2 mln) czy RPO (recruitment process outsourcing; 1,9 mln pracowników).

To najlepszy dowód na to, iż niepubliczne agencje pracy są katalizatorem korzystnych zmian, których beneficjentami są kandydaci do pracy, pracodawcy jak i rządy państw borykających się z wysokim bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych.

Charakterystyka rynku

Według danych raportu wartość rynku agencji zatrudnienia na świecie w 2013 roku wyniosła 415 miliardów euro, z czego 68 proc. (282 miliardy euro) to obroty w zakresie pracy tymczasowej. Usługa search & selection wygenerowała 26 mld euro przychodów, outsourcing procesów rekrutacyjnych 25 mld euro oraz pozostałe świadczenia HR kolejne 81 mld.

Inną tendencją jest poszerzanie spectrum usług oferowanych przez agencje oraz wzrost obrotów uzyskiwanych właśnie dzięki tej dywersyfikacji. Konsultanci stają się równoprawnymi partnerami w biznesie, pomagając w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw w oparciu o dostarczanie zmotywowanego i ściśle dopasowanego do bieżących potrzeb personelu oraz rzeczywistą pomoc w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

W 2013 roku liczba agencji na świecie utrzymała się na poziomie 260 tys. Zatrudniały one w sumie 1,66 miliona pracowników wewnętrznych: od menedżmentu, przez doradców klienta, szkoleniowców po załogę back-office.

Stopa penetracji w Europie na poziomie 1,7 proc.

Mimo optymistycznych danych, wprowadzanych innowacji technologicznych, coraz lepszego PR-u branży, większej akceptacji i zainteresowania pracą tymczasową, stopa penetracji rynku (liczba pełnych etatów wypracowanych przez pracowników tymczasowych) pozostaje w Europie niezmiennie w granicach 1,7 proc. (Polska oscyluje wokół 1,2 proc.), odstając nadal od liderów: Stanów Zjednoczonych czy Japonii (USA: 2,1 proc., Japonia: 2,0 proc.).

Polska z wynikiem 559 tyś. zatrudnionych pracowników tymczasowych goni w rankingu bardziej doświadczone rynki, chociaż wciąż jej daleko np. do Francji z liczbą 2 mln pracowników tymczasowych czy Anglii i Niemiec z liczbą odpowiednio 1,15 mln oraz 0,84 mln pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.