Republikanie uruchamiają portal dla polskich emigrantów

Szef Republikanów Przemysław Wipler podał w czwartek, że ruszył portal nasladujmycodobre.pl, skierowany do polskich emigrantów. Za jego pośrednictwem mieliby oni zgłaszać propozycje rozwiązań ułatwiających życie za granicą, które można by przeszczepić na polski grunt.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Republikanie uruchamiają portal dla polskich emigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 sty 2014 17:31


"Na emigrację można patrzeć nie tylko jako na negatywne zjawisko, ale też pod kątem szansy, jaką dla nas stwarza" - mówił lider Republikanów poseł Przemysław Wipler na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem ta "szansa dla Polski" może być dwojakiego rodzaju. Po pierwsze - argumentował lider Republikanów - powracający do kraju Polacy często "przywożą ze sobą kapitał finansowy i intelektualny, takie biznesowe know-how"; oprócz tego mieszkający za granicą Polacy mogą wskazać przepisy ułatwiające im życie we Francji, Irlandii czy Włoszech.

"Trzeba z tego korzystać i uczyć się" - podkreślił Wipler. Oświadczył, że w związku z tym rusza utworzony przez Republikanów portal www.nasladujmycodobre.pl, za pośrednictwem którego będzie można zgłaszać korzystne rozwiązania prawne z innych krajów. Poseł zapowiedział, że jego stowarzyszenie wyłoni następnie te z nich, które można będzie szybko wprowadzić w Polsce.

Wiplera wsparł inny działacz Republikanów, wiceprezes Polski Razem Łukasz Wróbel. Wskazał, co jemu samemu "rzuciło się w oczy", podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Wymienił w tym kontekście brytyjską możliwość wyrobienia paszportu dziecku poprzez wysłanie wniosku za pośrednictwem poczty oraz łatwiejsze rozliczanie podatków. "Tam panuje inna filozofia państwa, jest zaufanie do obywateli; u nas ktoś, kto uczciwie chce się rozliczać z fiskusem, jest traktowany jak potencjalny oszust" - zauważył Wróbel.

Dodał, że przeciętny Anglik nie ma styczności z urzędnikami, a wypełnianiem papierów np. dotyczących odpisów podatkowych zajmują się specjalne job centers.

"Stwarzajmy warunki, by emigranci mieli powody do powrotu do +normalnego państwa+, ulepszajmy przepisy" - apelował Wróbel.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.