Rekordowa liczba agencji zatrudnienia na polskim rynku. Polska tylko za Wielką Brytanią i Niemcami

Liczba agencji zatrudnienia w Polsce przekroczyła 6 tys. W 2015 r. powstało 1689 nowych firm, jednak w tym samym czasie aż 849 zostało wykreślonych z rejestru.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekordowa liczba agencji zatrudnienia na polskim rynku. Polska tylko za Wielką Brytanią i Niemcami

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

13 sty 2016 15:22


Liczba agencji zatrudnienia z roku na rok rośnie. Polska jest trzecim krajem w Europie pod tym względem (za Wielką Brytanią i Niemcami). Według Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia na dzień 1 stycznia 2016 roku w Polsce było zarejestrowanych 6079 podmiotów. Dla porównania, rok wcześniej liczba ta wynosiła 5157, a w 2014 r. – 4536.

– Mamy sporo agencji zatrudnienia, zwłaszcza jeśli porównamy to z liczbą pracowników tymczasowych. W tej kwestii daleko nam do europejskiej średniej, która wynosi 1,7 proc. W Polsce zaledwie 1,2 proc. ogółu zatrudnionych stanowią pracownicy tymczasowi – tłumaczy Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.

Choć Polska odbiega od europejskich standardów, to jednak coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie pracowników tymczasowych. Tylko w trzecim kwartale 2015 r. ich liczba wyniosła ok. 364 tys. Przekłada się to na zainteresowanie przedsiębiorców działalnością w tym obszarze.

Liczba agencji rośnie, ale duża część wypada z rynku

W ubiegłym roku powstało 1689 nowych podmiotów. W tym samym czasie 849 firm zostało wykreślonych z rejestru. Fluktuacja zatem jest bardzo duża.

– Fluktuacja nie jest dobrym zjawiskiem na rynku, ponieważ zaburza jego funkcjonowanie. Gdyby liczba agencji szła w parze z określonymi standardami – wtedy nie byłoby problemu. Niestety nie ma kontroli nad standardami funkcjonowania biznesu. Oczywiście istnieją firmy, które są zrzeszone w organizacjach, dzięki czemu muszą spełniać pewne wymogi. Niemniej jednak jest to ułamek całego rynku – mówi Agnieszka Zielińska.

Kierownik Polskiego Forum HR podkreśla, że w Polsce agencję zatrudnienia może założyć każdy. Nie ma wymagań, które określają poziom przygotowania merytorycznego czy finansowego osób podejmujących tego rodzaju działalność. Jedyne co trzeba zrobić, to złożyć wniosek do marszałka województwa o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.

– W przypadku rekrutacji nie jest to problemem. Inaczej sprawa wygląda, jeśli przedsiębiorca zajmuje się pracą tymczasową i ponosi odpowiedzialność za wynagrodzenie pracowników – ocenia Zielińska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kira Kowalska 2016-02-17 12:07:16

Mam dobre zdanie co do agencji zatrudnienia. i będę polecala każdemu. Kiedy szukałam pracy z jobsplus.pl pomogli mi w tym dość szybko.