wnp.pl

Raport CEED Institute rozwiewa migracyjne mity

0 0
Raport CEED Institute rozwiewa migracyjne mity

Fala emigracji po akcesji do UE była duża, ale nie tak wielka, jak to czasem przedstawiają politycy, a samo zjawisko w krótkiej i średniej perspektywie jest korzystne - wynika z raportu "Migracje w XXI wieku z perspektywy krajów Europy Środkowo-Wschodniej - szansa czy zagrożenie?" opracowanego przez CEED Institute.

Z Polski wyemigrowało w celach zarobkowych 1,8 mln Polaków, co stanowi 10 proc. ludności zawodowo czynnej - wynika z raportu CEED. - To liczby znacznie mniejsze od tych o których mówią politycy, a ponadto samo zjawisko jest korzystne, przynajmniej w średniej perspektywie. W dłuższej może się okazać, ze korzyści są tylko po stronie krajów goszczących - mówił współautor raportu prof. Marek Duszczyk, ekspert CEED Institute i zastępca dyrektora Instytutu Polityki Społecznej UW.

O migracjach będzie mowa podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Debata pt. "Migracje we współczesnej Europie - pułapka czy szansa?" odbędzie się w dniu inauguracji Kongresu, 7 maja o godz. 14.30 w Centrum Kultury Katowice. Rynkowi pracy w migrującej Europie zostanie poświęcony panel 8 maja o godz. 9.30 w hotelu Qubus.

Wbrew pozorom nie jesteśmy też najbardziej mobilnym narodem w Europie. Palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie dzierżą Rumuni, spośród których 2,4 mln szuka szans na lesze życie w krajach UE. Jeszcze ciekawiej wyglądają dane nt. migracji, gdy odniesiemy je do liczby ludności - np. wyemigrował 1 mln osób z 10 mln Portugalii.

Polska nie jest także liderem wzrostu migracji po przystąpieniu do Unii. Największy procentowo wzrost zanotowano na Łotwie (450 proc.) Litwie (400 proc.) i w Rumuni (340 proc.). Wzrost emigracji po 2004 roku w najmniejszym stopniu dotknął Słowenii (25 proc.) i Czech (40 proc.). W Polsce wskaźnik ten wyniósł 210 proc. Największa fala emigracji jest już za nami - teraz liczba wyjazdów zarobkowych w skali roku, których jest ok 100 tys. mniej więcej bilansuje się z liczbą powrotów - twierdzi prof. Duszczyk, dodając jednak, że motywacją do powrotu są przede wszystkim względy rodzinne.

- Niestety mało jest tzw. powrotów po odniesieniu sukcesu w innym kraju, z drugiej strony mało jest powrotów z powodu zupełnego niepowodzenia w obcym kraju - podkreślił autor raportu. - Nie należy się jednak spodziewać nowych fal emigracyjnych, nie czeka nas żaden exodus - przekonywał prof. Duszczyk.

Więcej: wnp.pl 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.