Problemy pracowników delegowanych na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury

Wiceminister w MIB Jerzy Szmit przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury aktualne problemy polskich przewoźników w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych osób i towarów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Problemy pracowników delegowanych na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

21 wrz 2016 20:34


Wiceminister powiedział, że na ten rok Polska wynegocjowała z Rosją 190 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne, tranzytowe, w tym 40 tys. pozwoleń na przewozy z/do krajów trzecich. Polska udzieliła 190 tys. pozwoleń stronie rosyjskiej.

- Jesteśmy dzisiaj prawie w przededniu rozmów z Federacją Rosyjską na temat kontyngentu na rok 2017; rozmowy odbędą się 28-29 września w Petersburgu - powiedział Szmit. Dodał, że w kwestii rozmów z Rosją jednym z problemów jest znaczący spadek przewozu ze strony polskiej, ale też i ze strony rosyjskiej.

Innym problemem, który nadal pozostaje do wyjaśnienia, to niepodpisanie instrukcji, która klasyfikuje przewozy, czy to dwustronne, czy z krajów trzecich. - Strona rosyjska nie podpisała tego protokołu, w związku z czym on nie obowiązuje. Celem naszych rozmów będzie doprowadzenie do podpisania tego protokołu; jeżeli to się nie uda, to dalsze rozmowy będą bardzo trudne - dodał wiceminister.

Zezwolenia podpisane z Federacją Rosyjską są ważne do końca stycznia przyszłego roku.

W kwietniu br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł po dwudniowych negocjacjach podpisali porozumienie w sprawie zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe, które obowiązuje do końca 2016 r.

Na konferencji prasowej w poniedziałek Szmit podkreślił, że wiele kwietniowych ustaleń nie zostało wprowadzonych w życie. - Najważniejsze z nich jest to, że instrukcja, która miała być taką obowiązującą dla obu stron interpretacją zawartego porozumienia, nie została jeszcze ciągle podpisana przez stronę rosyjską - mówił w poniedziałek wiceminister.

Wyjaśnił także, że strona polska występowała z prośbami o podpisanie tej instrukcji przez Rosję, m.in. w sierpniu przekazała list w tej sprawie, w którym zaznaczyła, że ostateczne jej podpisanie jest konieczne do tego, aby dalej kontynuować rozmowy w sprawie wielkości kontyngentów.

Na posiedzeniu komisji wiceminister poinformował także, że w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Kazachstanu, na którym udało się tam wynegocjować zwiększenie kontyngentu o jedną trzecią. W kwestii przyszłego roku rozmowy z tym krajem mają się odbyć na początku grudnia.

- Strona Kazachstanu zobowiązała się też do wprowadzenia stosownych zmian w swoim prawie wewnętrznym dotyczącym prowadzenia przewozów międzynarodowych tak, aby rozwiązać te problemy, które też się pojawiają w relacjach przewozowych Polska-Kazachstan - dodał Szmit. Wiceminister w MIB dodał, że sądząc po atmosferze rozmów i otwartości strony kazachstańskiej ma nadzieję na porozumienie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.