Pracownika na urlopie lepiej zastąpić innym czy zatrudnić kogoś tymczasowo?

0 0
Pracownika na urlopie lepiej zastąpić innym czy zatrudnić kogoś tymczasowo?

W czasie wakacji wielu pracowników korzysta z urlopów wypoczynkowych. Pracodawcy stają przed dylematem dotyczącym zapewnienia zastępstw i kontynuowania normalnego funkcjonowania prowadzonej działalności. To również świetna okazja dla osób poszukujących czasowych ofert pracy.

Ponad połowa pracujących Polaków (56 proc.) zamierza skorzystać z dłuższego, obejmującego ponad 10 dni roboczych urlopu, w terminie od połowy czerwca do końca września. Jest to duże wyzwanie dla pracodawców, polegające na konieczności zapewnienia zastępstw bez uszczerbku w prowadzonej działalności. Dlatego w czasie letnich miesięcy pojawia się wiele ofert pracy za pracowników przybywających na urlopach. Wiele z nich jest dobrze płatna.

Czytaj też: Zastępstwo podczas urlopu pracownika korzystniejsze dla pracodawcy

- Jest kilka możliwości zapewnienia zastępstw dla nieobecnych pracowników. Zazwyczaj jest to powierzanie obowiązków osoby przebywającej na urlopie innemu pracownikowi zatrudnionemu w danej organizacji. Drugim sposobem jest zatrudnienie pracownika z zewnątrz na okres tymczasowy – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Na zastępstwa poszukiwani są nie tylko pracownicy do wykonywania najprostszych prac, ale również osoby wysoko wykwalifikowane, które posiadają konkretne umiejętności – na przykład księgowi. Dlatego prace sezonowe nie muszą być niskopłatne.

Według danych zebranych przez Work Service, wśród popularnych ofert pracy na zastępstwo, najwięcej można zarobić w księgowości. Pomocnik księgowy zarobi już 18 zł na godzinę, co daje ponad 140 zł za dzień pracy. Natomiast najmniejsze wynagrodzenie podczas zastępstw otrzymają ekspedienci i magazynierzy. Tu płaca minimalna wynosi 10 zł za godzinę. Równie często poszukiwani są pracownicy biurowi oraz produkcyjni. Zatrudnienie na zastępstwo obejmuje zazwyczaj czas od 2 do 6 tygodni.

Koszty zastępstw

 - Przyjęcie odpowiedniego modelu zarządzania zastępstwami jest szczególnie ważne w firmach produkcyjnych, infrastrukturze czy centrach usług, gdzie zatrzymanie procesu produkcji czy też dostarczania usług wiąże się często z ogromnymi kosztami. Dlatego kluczowe dla menadżerów jest odpowiednie zaplanowanie wraz z pracownikami urlopów i planów zastępstw. Wymaga to niejednokrotnie przyjęcia pracowników na zastępstwo znacznie wcześniej niż planowane urlopy, w celu ich przeszkolenia - mówi Hanczarek

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.