Pracownicy tymczasowi, Polskie Forum HR: Rosną obroty agencji zatrudnienia

• Polskie Forum HR (PFHR) szacuje, że liczba pracowników tymczasowych na całym rynku spadła o ok. 12 tys. osób i w drugim kwartale 2016 roku wyniosła 389 tys.
• O 4 proc. wydłużył się okres zatrudnienia pracowników tymczasowych.
• Aż 92 proc. pracowników tymczasowych zatrudnionych przez agencje PFHR ma umowę o pracę na czas określony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy tymczasowi, Polskie Forum HR: Rosną obroty agencji zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 wrz 2016 8:26


Ostatnie wyniki firm członkowskich Polskiego Forum HR (PFHR) pokazują, że rynek kandydata dotknął również branżę pracy tymczasowej. Liczba pracowników tymczasowych w drugim kwartale 2016 roku spadła o 3 proc. - agencje PFHR zatrudniały w tym okresie 124,5 tys. osób.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia w Polsce: Sukces możliwy nie tylko dla gigantów

- Większość pracowników tymczasowych (ok. 75 proc.) zatrudniana jest na stanowiskach produkcyjnych, najczęściej bez wysokich wymagań co do doświadczenia czy umiejętności. Przy obecnym bezrobociu bardzo trudno już nie tylko o wysoce wykwalifikowanych specjalistów, ale generalnie o pozyskanie osób chętnych do pracy - komentuje Anna Wicha, Prezes PFHR.

Pracownicy tymczasowi

PFHR szacuje, że liczba pracowników tymczasowych na całym rynku spadła o ok. 12 tys. osób i w drugim kwartale 2016 roku wyniosła 389 tys.

Źródło: PFHR Źródło: PFHR

O 4 proc. wydłużył się okres zatrudnienia pracowników tymczasowych - FTE (full time equivalent), czyli liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty, w drugim kwartale wyniósł 64 375.

Wśród agencji członkowskich nadal utrzymuje się bardzo wysoki odsetek umów o pracę na czas określony, aż 92 proc. pracowników tymczasowych zatrudnionych jest w tej formie.

Obroty agencji

Rosną obroty agencji zatrudnienia, jednak już nie tak dynamicznie jak w poprzednich latach - w drugim kwartale 2016 obroty firm członkowskich wyniosły 935 mln zł - w porównaniu do poprzedniego roku wzrosły o 19 proc.

Czytaj też: Na czym, i ile dokładnie, zarabiają agencje zatrudnienia w Polsce?

Szacowana wartość całego rynku usług HR w Polsce w drugim kwartale 2016 roku to 1,7 mld zł.

Źródło: PFHR Źródło: PFHR

7 tys. agencji zatrudnienia w Polsce

Zdecydowanie największe wzrosty odnotowujemy w liczbie agencji zatrudnienia w Polsce, 5 września br. liczba podmiotów działających na rynku wyniosła 6991, to aż 26 proc więcej niż w ubiegłym roku.

Warto zaznaczyć, że w tym roku zarejestrowano już 1438 agencji, podczas gdy 526 podmiotów wykreślono z rejestru - rynek nadal charakteryzuje się bardzo wysoką fluktuacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.