Pracownicy tymczasowi napędzają rynek agencji zatrudnienia

W pierwszym kwartale 2013 r. pracownicy tymczasowi przepracowali 23,4 mln godzin, z czego ponad 89 proc. czasu pracy na podstawie umów o pracę. Tym samym wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła w Polsce o 5,15 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy tymczasowi napędzają rynek agencji zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 cze 2013 8:01


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Forum HR wśród 18 wybranych polskich agencji pracy (szczegóły w galerii), chociaż nie zmienia się liczba klientów, których obsługują - zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych stale rośnie.

Na pracę tymczasową przypada 91 proc. całego obrotu badanych firm. Wynika to z faktu, że do obrotu wliczane są przede wszystkim pensje pracowników oraz wszystkie świadczenia związane z zatrudnieniem. Oznacza to, że po gorszych latach agencje wreszcie doczekały się lepszych czasów.

- Dla nas najgorszy był 2009 r. Wtedy firmy - w wyniku konieczności redukcji zatrudnienia - zaczęły masowo rezygnować ze współpracy z pracownikami tymczasowymi - wspomina Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad Polska.

Jak twierdzi, firmy nauczyły się już korzystać z faktu, że mając część personelu zatrudnioną w formie elastycznej, mogą dopasowywać wielkość zatrudnienia do bieżących potrzeb.

- Wiele firm wpisało sobie personel tymczasowy do swojej strategii działania. Niektóre z nich zakładają, że np. zawsze 10 proc. personelu będą stanowić pracownicy tymczasowi - mówi.

Jak dowiadujemy się z badania Polskiego Forum HR, dla krajowego rynku pracy tymczasowej wciąż charakterystyczna pozostaje znaczna przewaga stanowisk produkcyjnych. Tylko w pierwszym kwartale 2013 r. 79,24 proc. obrotów z zakresu pracy tymczasowej pochodziło z delegowania pracowników na stanowiska produkcyjne.

W jakich branżach?

Motoryzacyjnej (18,66 proc.), przemysłu maszynowego (13,8 proc.) i w branży spożywczej (11,44 proc.). Jednak jak zauważa Agnieszka Bulik, pracownikami tymczasowymi są również osoby wykształcone, znające języki (ok. 20 proc.) - stanowią one wsparcie dla wszystkich call center i services center.

- Jest również odsetek osób na wysokich stanowiskach, ale patrząc na całkowitą liczbę zatrudnionych, jest on wciąż niewielki - mówi Bulik.
Pracownikami tymczasowymi są najczęściej osoby młode, do 26. roku życia. Około 50 proc. czasu pracy jest przepracowane właśnie przez tę grupę wiekową. Przeważają wśród nich mężczyźni. Stanowią ok. 53 proc. wszystkich pracowników.

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia, 32 proc. wszystkich pracowników na świecie jest zatrudnianych w Europie. I to właśnie na Starym Kontynencie generowane są największe obroty, które stanowią 42 proc. wartości światowego rynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

donek 2016-01-04 22:23:54

i o to w tym chodzi, według mnie bardzo dobrze się dzieje. Warto pomyśleć nad wyborem dobrej agencji. Ja chciałbym dowiedzieć się więcej o Warcie, bo na forum gowork.pl za wiele nie piszą