Praca za granicą: Work Service też namawia na Islandię. Tu oferują pracę i dobre zarobki

0 0
Praca za granicą: Work Service też namawia na Islandię. Tu oferują pracę i dobre zarobki
Na Islandii odnotowywana jest najniższa stopa bezrobocia w całej Europie (fot.fotolia)

• 40 proc. firm w Islandii boryka się z brakami pracowników.
• Ofert pracy dla Polaków w Islandii nie będzie brakować.
• Nasi rodacy mogą liczyć na wynagrodzenie godzinowe w przedziale od 11 do 14 euro oraz opiekę polskojęzycznego koordynatora na miejscu.

Najniższa w Europie stopa bezrobocia i ponad 40 proc. firm borykających się z brakami pracowników - to główne czynniki przyciągające zagranicznych pracowników na Islandię. Polacy na tej wyspie, liczącej niewiele ponad 334 tys. mieszkańców, stanowią obecnie największą grupę obcokrajowców. Z danych Work Service Express wynika, że ich liczba może rosnąć. Ofert pracy dla naszych rodaków, szczególnie w sektorze budowlanym w tym kraju nie będzie brakować.

O tym, że kierunek islandzki może być szczególnie atrakcyjny pisaliśmy już w sierpniu: Praca na Islandii: Nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków

Z danych Eurostatu za lipiec 2016 roku wynika, że na Islandii odnotowywana jest najniższa stopa bezrobocia w całej Europie. Wynosi obecnie 2,8 proc. i jest to lepszy wynik niż np. w Niemczech, Czechach czy Wielkiej Brytanii. Na Islandii bez zatrudnienia znajduje się ok. 6 tysięcy osób, a wskaźnik osób aktywnych zawodowo przekracza poziom 80 proc.

Stopa bezrobocia w krajach UE w lipcu 2016 r. (Źródło: Eurostat)
Stopa bezrobocia w krajach UE w lipcu 2016 r. (Źródło: Eurostat)

- Gospodarka Islandii w ostatnich miesiącach bardzo dynamicznie się rozwija, ale zaczyna tam brakować rąk do pracy. Z badań Banku Centralnego Islandii wynika, że ponad 40% firm odczuwa problemy rekrutacyjne, dlatego też coraz chętniej zatrudniani są pracownicy zza granicy. To powoduje, że w ostatnim czasie obserwujemy stały trend wzrostu liczby ofert pracy na wyspie skierowanych również do polskich pracowników – komentuje Marek Truskolaski, Prezes Work Service Express.

Nowe otwarcie po kryzysie 2008 roku

Obecnie wiele firm budowlanych działających na islandzkim rynku, rekrutuje pracowników zagranicznych, do realizacji zamówień w sektorze budowlanym. Dzieje się tak, bo brakuje wykwalifikowanych w tej dziedzinie rodzimych pracowników. Głównym powodem są skutki emigracji, która nastąpiła po 2008 roku. Wówczas wielu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami opuściło wyspę i wyjechało np. do Norwegii.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.