Praca za granicą, w Niemczech: Firmy zabiegają o polskich specjalistów

0 0
Praca za granicą, w Niemczech: Firmy zabiegają o polskich specjalistów
Jak wynika z danych GUS, pod koniec 2014 r. za granicą mieszkało już co najmniej 2,3 mln Polaków – najwięcej w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. (Fot. Fotolia)

• Według danych CEDEFOP, do 2025 r na niemieckim rynku będzie brakować co najmniej 800 tys. rąk do pracy.
• Już teraz zaodrzańscy pracodawcy zabiegają o rekrutację polskich pracowników, a nie na odwrót.
• Niemcy to nie jedyny kraj, który będzie potrzebował wykwalifikowanych pracowników. O specjalistów z Polski nadal będą zabiegać także: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania oraz Włochy.

Hydraulik, malarz, pielęgniarka – do niedawna to te zawody były polską wizytówką u naszych zachodnich sąsiadów. Dziś sytuacja się zmieniła. Za zachodnią granicą potrzeba bowiem coraz więcej wykwalifikowanych pracowników: inżynierów i informatyków, a Polacy uchodzą za bardzo dobrych i zdolnych specjalistów.

Zmieniło się też coś innego: jeszcze nie tak dawno praca w Niemczech była „luksusem” i szczytem marzeń dla wielu Polaków  - szczególnie w latach ’90. Obecnie to zachodni sąsiedzi zabiegają o rekrutację polskich pracowników, a nie na odwrót. Powód? Według danych CEDEFOP, do 2025 r na zaodrzańskim rynku będzie brakować co najmniej 800 tys. rąk do pracy.

Czytaj też: Nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków

Co ciekawe, największy będzie popyt na pracowników o średnich lub wysokich kompetencjach. Niemiecki rynek pracy potrzebował będzie specjalistów w obszarze biznesu, administracji, zdrowia, edukacji, prawa czy nowych technologii. Rąk do pracy potrzebować będą w zasadzie wszyscy. 

Polacy za granicą

Jak wynika z danych GUS, pod koniec 2014 r. za granicą mieszkało już co najmniej 2,3 mln Polaków – najwięcej w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Jeśli wierzyć statystykom, od 2010 r. liczba emigrantów systematycznie rośnie i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić.

Zdaniem Work Service o emigracji myśli już co piąty Polak w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym a 7 proc. przygotowuje się do wyjazdu w ciągu 12 najbliższych miesięcy.

Czytaj też: Pracownik budowlany chce już 4 tys. zł na rękę. "To, co się dzieje, jest nieetyczne"

- Szacuje się, że tylko w 2015 r. do pracy w Niemczech wyjechało 148 tys. Polaków, ale te statystyki są zapewne zaniżone, bo nie uwzględniają krótkookresowych zleceń. Wyjeżdżamy szukając lepszego życia i lepszej pracy, bo niestety, mimo znaczącej poprawy w obszarze HR,  w wielu firmach wciąż nie traktuje się pracowników jako najcenniejszego kapitału. Kraje zachodnie, które się wyludniają, mają na tę kwestie inne spojrzenie. Mówiąc kolokwialnie „chuchają i dmuchają” na pracowników, bo wiedzą, że deficyt rąk do pracy będzie coraz większy – zwraca uwagę Anna Węgrzyn, wieloletni praktyk HR z katowickiej firmy BPSC dostarczającej systemy informatyczne wspierające zarządzanie kapitałem organizacji biznesowych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • W artykule zapomnieliście dodać, że Polska obecnie starzeje się równie szybko jak Niemcy, dodatkowo ludzie stąd wyjeżdzają i nasza perspektywa jest też coraz gorsza. już teraz nie ma pracowników.
 • 1000 E na rękę i jest się biedakiem? Trzyosobowe rodziny żyją miesiąc za te pieniądze i nie narzekają . Ale tak to jest, że niektórzy jeżdżą mercedesem i mają pretensje do państwa, że ich na auto nie stać.
 • 1000 E netto to za dużo powiedziane

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.