Praca za granicą: Niemcy, Wielka Brytania, a może Francja? Jakie kierunki wybierają Europejczycy?

• 74 proc. europejskich pracowników jest gotowych rozważyć możliwość pracy za granicą - wynika z najnowszego raportu ADP "The Workforce View in Europe 2017".
• Jakie są topowe kierunki? Aż 14 z 20 wskazanych lokalizacji to kraje Europy Zachodniej i Północnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca za granicą: Niemcy, Wielka Brytania, a może Francja? Jakie kierunki wybierają Europejczycy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 lut 2017 11:19


Europejscy pracownicy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy za granicę. Jak wskazują wyniki najnowszego raportu ADP – "The Workforce View in Europe 2017", aż 74 proc. respondentów rozważyłoby możliwość zatrudnienia w innym kraju.

W badaniu zrealizowanym przez ADP wzięło udział blisko 10 tys. dorosłych pracowników z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Polski, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z badania ADP, 28 proc. pracowników zmieni pracę w ciągu kolejnych dwóch lat. Dla europejskich pracowników najważniejsze są wynagrodzenia (47 proc.), atmosfera w pracy i relacje z kolegami (30 proc.) oraz równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym (28 proc.)

Te kraje to magnes na pracowników

W czołówce najchętniej wybieranych przez Europejczyków lokalizacji jako wymarzonego miejsca pracy znalazły się takie kraje, jak: Niemcy (21 proc.), Wielka Brytania (15 proc.) oraz Francja (12 proc.). Co może wydawać się zaskakujące, Stany Zjednoczone uplasowały się dopiero na 12. pozycji.

Żródło ADP. Żródło ADP.

Co decyduje o atrakcyjności krajów z czołówki listy?

Pomimo bardzo dużej popularności – Niemcy, Wielka Brytania i Francja – nie zdobyły największej liczby głosów we wszystkich kategoriach, objętych badaniem. Kraje te uplasowały się stosunkowo daleko w takich kategoriach, jak: kompetencje i rozwój, elastyczne formy zatrudnienia oraz poziom stresu w miejscu pracy.

Jak wskazują wyniki badania, lokalizacje znajdujące się poza ścisłą czołówką mogą paradoksalnie zaoferować pracownikom większe możliwości wypracowania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym oraz bardziej interesujące formy zatrudnienia.

Mimo tych potencjalnych atutów, na preferencje respondentów w największym stopniu wpływają: ogólny obraz kraju i stabilność jego gospodarki, odległość od kraju pochodzenia oraz poziom znajomości danego języka. W krajach, w których pracownicy deklarują największą gotowość do podjęcia pracy za granicą (Polska, Hiszpania i Włochy) bardzo powszechne jest również przekonanie o konieczności podnoszenia kompetencji językowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Życie. 2017-02-19 20:58:50

Do anatol :Przepraszam gdzie studiowałeś? Zaczynasz zdanie z małej litery , błędy że pożal się Boże(oczywiście przenośnia jak nie rozumiesz). Faktem jest iż, rodowici młodzi Polacy którzy wyjechali mając przeciętnie 10lat wraz z rodzicami w celach zarobkowych i przebywają już za granicą 10 lat są analfabetami , nie znają Naszej historii czy podstaw języka Polskiego, zniszczyli Was bez wojny.

anatol 2017-02-19 20:30:59

moi znajmoi wyjezdzali do UK na studiach i stali na zmywaku, wrócili, ani języka, ani kasy. ja w stym czasie studiowałem, stazowałem i chodziłem do media expert. bardzo elastyczny etat, byłem na miejscu, uczyłem sie. to jest ważne żeby mierzyć siły na zamiary. zostałem w media expert i pracuje sobie na dwa etaty, kasa sie zgaza, jestem na miejscu i przyznam, ze nie zamieniłbym sie ze znajomymi którzy siedzą w uk

wokal 2017-02-18 18:05:55

@jahir No powiem Ci, że z tym ME to sie wstrzeliłeś ideolo. Ostatnio gdzies czytałem, ze płaca najlepiej z branży elektro za pracę na dziale i magazynach