Praca za granicą: Do emigracji skłaniają Polaków nie tylko zarobki, ale też możliwość podróżowania

• Programista, projektant, grafik komputerowy, tłumacz, specjalista ds. social media czy lektor online – to zawody, które pozwalają na łączenie kariery zawodowej z podróżowaniem.
• Możliwość podróżowania i zwiedzania świata to jeden z najczęstszych powodów skłaniający Polaków do emigracji.
• Wizja zagranicznych podróży okazuje się bardziej kusząca nawet od lepszych warunków socjalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca za granicą: Do emigracji skłaniają Polaków nie tylko zarobki, ale też możliwość podróżowania

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

20 lip 2016 11:35


Jak wynika z badań Work Service, możliwość podróżowania i zwiedzania świata to trzeci najczęściej wskazywany powód skłaniający Polaków do emigracji zarobkowej. Odpowiedzi tej udzieliło aż 44 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 21 pp. w stosunku do danych z sierpnia ubiegłego roku. Wizja zagranicznych podróży okazuje się bardziej kusząca nawet od lepszych warunków socjalnych. Programista, projektant, grafik komputerowy, tłumacz, specjalista ds. social media czy lektor online – to zawody, które według ekspertów Work Service i Antal pozwalają na łączenie kariery zawodowej z poznawaniem świata.

Czytaj też: Tylko praca może powstrzymać młodych przed emigracją

Zwiedzanie świata po raz pierwszy znalazło się na tak wysokiej pozycji wśród powodów emigracji. Częściej wskazano jedynie wyższe zarobki (78,8 proc.) i lepszy standard życia (58,9 proc.). Atrakcyjniejszymi świadczeniami socjalnymi jest zainteresowanych tylko 37,7 proc. potencjalnych emigrantów, co plasuje tę odpowiedź dopiero na czwartej pozycji.

Powody emigracji Polaków Powody emigracji Polaków

- Wysoki odsetek osób, które rozważają emigrację ze względu na możliwość podróżowania po świecie, świadczy o zmianie pokoleniowej na rynku pracy. Młodzi Polacy nie boją się konkurować z pracownikami na całym świecie, a do tego dostrzegają, że dzięki wykonywanemu zawodowi mogą spełniać swoje prywatne marzenia. Łączenie pracy z poznawaniem świata to klasyczny przykład realizacji idei work-life balance w wydaniu przedstawicieli pokolenia milenialsów. Nie bez znaczenia dla tej tendencji jest fakt, że dzięki postępowi technicznemu podróżowanie można łączyć z coraz większą liczbą profesji. – komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Czytaj też: Co drugi Polak myślący o emigracji nie pracuje

- Kiedyś poznawanie świata było możliwe tylko w turystyce i transporcie. Dziś mamy do czynienia z wciąż powiększającą się grupą tzw. „Digital Nomads”, czyli osób, które w łatwy, szybki i niskonakładowy sposób podejmują pracę z dowolnego miejsca na świecie dzięki dostępowi do internetu – dodaje Inglot.

Wśród najpopularniejszych zawodów, które umożliwiają podróżowanie, są: programista, architekt lub projektant wnętrz, grafik komputerowy, lektor on-line, specjalista od mediów społecznościowych i tłumacz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.