Praca za granicą: Co ze sobą zabrać i jak się przygotować do wyjazdu?

Polacy decydują się wyemigrować do pracy za granicą. Głównie do: Niemiec, Holandii, Norwegii, Finlandii, Islandii. Warto jednak zdawać sobie sprawę z trudności związanych z wyjazdem. Poprzez odpowiednie przygotowanie do wyjazdu za granicę, jesteśmy w stanie ograniczyć te problemy do minimum.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca za granicą: Co ze sobą zabrać i jak się przygotować do wyjazdu?

PODZIEL SIĘ


Autor: Poloniusz.pl/AT

3 cze 2017 19:50


• Ze względu na korzystne warunki pracy panujące za granicą, coraz więcej Polaków decyduje się na opuszczenie ojczyzny i przeprowadzkę na Zachód.

• Głównie do: Niemiec, Holandii, Norwegii, Finlandii, Islandii.

• Przed wyjazdem należy się jednak odpowiednio przygotować.

Niemcy, Holandia, Norwegia, Finlandia, Islandia - to niewątpliwie bardzo interesujące kierunki emigracji zarobkowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z trudności związanych z wyjazdem jakie mogą nas spotkać. Niemniej jednak, poprzez odpowiednie przygotowanie do wyjazdu za granicę, jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum problemy związane ze zmianą kraju.

Research – podstawa sukcesu

Pierwszy etapem przygotowań do wyjazdu powinno być zebranie jak największej ilości informacji o miejscu, do którego wyjeżdżamy. Jeśli mamy znajomych, którzy mieszkają lub mieszkali w przeszłości w kraju, do którego chcemy wyjechać, spytajmy ich. Nic nie zastąpi informacji z pierwszej ręki.

Innym ważnym źródłem informacji jest Internet. Koniecznie trzeba sprawdzić jak kształtuje się sytuacja na rynku pracy oraz jakie są koszty życia w danym kraju. W kontekście jakości życia w kraju, do którego chcemy wyjechać, informacją niemniej istotną niż ceny produktów jest parytet siły nabywczej.

Czytaj też: Dlaczego ludzie decydują się na emigrację zarobkową?

Ujmując to w najprostszych słowach, jest to stosunek cen za towary i usługi do zarobków. Przykładowo ceny w Norwegii, potrafią być trzy razy wyższe niż w Polsce. Jednakże zarobki również stanowią wielokrotność polskiej pensji. W ostatecznym rozrachunku można zaoszczędzić więcej niż w Polsce, zwłaszcza gdy zarobione pieniądze planujemy wydać w ojczyźnie.

Praca

Sytuacją idealną jest znalezienie pracy już w Polsce. Poszukiwania pracy powinniśmy zacząć od odwiedzenia portali z ofertami pracy. Warto zapoznać się z opiniami na temat danego pracodawcy. Również wiele agencji zatrudnienia oferuje bezpłatną pomoc w znalezieniu pracy za granicą. Warto korzystać jedynie z pośrednictwa sprawdzonych agencji (zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia KRAZ i posiadających odpowiednie certyfikaty).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Arkos 2017-12-07 13:39:26

Wyjazdy zagranicę są warty ceny nawet rozłąki, bo co z tego, że człowiek zyje tu wsrod swoich jak na nic go nie stac i kazdy klepie biede? Od siebie bym jeszcze dodal ze zawsze, w zaleznosci od wyjazdu, mam ze soba jakies kopie dokumentow bo przy pierwszym wyjezdzie 10 lat temu mnie okradli i był mega problem.. najlepsze i najtansze mam z dokumencikcompl ;)

Banan 2017-08-29 11:47:31

To co piszecie jest bez sensu. W byle jakim sklepie zarobię grosze, a jeśli chcesz dostać chociażby kredyt na mieszkanie to możesz pomarzyć. Jeśli masz jakiś zawód związany z budowlanką to w Belgii w kilka lat można zarobić sporo kasy. Ja jeżdżę z Ensila, bo to sprawdzona firma i nie miałem takich jazd jak spanie w namiocie czy praca po 16 h, a takie akcje się zdarzają. Wiadomo, że lepiej siedzieć w kraju ale nikt nie mówi, ze trzeba wyjechać na stałe.

I 2017-06-05 11:24:48

Specjalistom praca w expercie inżynier.