Praca w wakacje: Gdzie i ile można zarobić?

0 0
Praca w wakacje: Gdzie i ile można zarobić?
Najwięcej pracowników potrzebują branże związane z gastronomią i hotelarstwem (fot.flickr.com/Connie Ma)

Czerwiec to początek sezonu na pracę tymczasową. Wakacje wygenerują tysiące dodatkowych miejsc. W jakich branżach i ile można zarobić?

Praca sezonowa szansą dla młodych

- Sezon na prace wakacyjne rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do końca września. Największy wzrost popytu na pracę tymczasową występuje co roku w miesiącach lipiec-sierpień, czyli podczas wakacji szkolnych. Jest to okres, gdy w wielu sektorach gospodarka przyspiesza. Przedsiębiorstwa, w których ten wzrost jest szczególnie duży, muszą sobie radzić z wzmożoną produkcją czy działalnością operacyjną poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie dodatkowych pracowników – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

– Praca tymczasowa na wakacje to pozytywne zjawisko, które przyczynia się do znacznego spadku bezrobocia nie tylko w okresie letnim, ale także w perspektywie całego roku. W minionym sezonie dzięki pracom sezonowym liczba bezrobotnych spadła o prawie 60 tys. osób. Szczególnie mogą skorzystać na tego typu ofertach pracy ludzie młodzi, którzy w czasie wolnym od nauki chętnie decydują się na dodatkowy zarobek i zdobycie doświadczenia zawodowego - dodaje.

Najwięcej pracowników potrzebują branże i usługi typu Horeca, czyli te związane z gastronomią i hotelarstwem. Duże zapotrzebowanie dotyczy także sektora rolniczego oraz pracowników biurowych.

Ile można zarobić w wakacje?

Średnia płaca na stanowiskach tymczasowych wynosi od ok. 8 zł do prawie 15 zł za godzinę pracy. Według danych Work Service na górną stawkę z tego przedziału może liczyć pracownik biurowy i hostessa. Kilkanaście złotych za godzinę zarobi również kurier, ankieter i osoba rozwożąca pizzę. Opiekunka zajmująca się dziećmi może otrzymać średnio ok. 10 zł wynagrodzenia na godzinę. Mniej, bo ok. 9 zł, zarobi pracownik rozdający ulotki i wykonujący prace sezonowe w ogrodnictwie.

Na końcu zestawienia jest kelner, który może liczyć średnio na niespełna 9 zł na godzinę, a kolejne miejsce w rankingu zajmuje pomoc kuchenna w restauracji z kwotą nieco ponad 8 zł za godzinę. Przedstawione w zestawieniu płace to kwoty podstawowego wynagrodzenia oferowane przez pracodawcę. Należy pamiętać o tym, że część z tych prac wiąże się z dodatkowymi bonusami (np. napiwkami), których wartość może kilkukrotnie przewyższać pensję podstawową.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Pracowałam w lodziarni Limoni, zarobków nie zdradzę, ale były bardzo dobre, a przede wszystkim na czas. Do tego przyjemne szefostwo i fajni ludzie w pracy. Praca jest, trzeba jej po prostu szukać!
  • No właśnie, zwłaszcza praca przy zbiorach cieszy się ogromną popularnością. No i można przykładowo na takich saksach sporo zarobić. Więcej o tym pisałam na moim blogu - ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-na-saksach, warto zajrzeć, zapraszam.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.