Praca w agencji tymczasowej. Pensje rosną, a ile wynoszą prowizje?

Pracownicy agencji pracy tymczasowej w Polsce zarabiają coraz więcej. Marże agencji najczęściej wahają się w granicach 12-27 proc. rocznego wynagrodzenia pracownika. Rynek jest jednak mocno rozdrobniony. Na ponad 4 tys. agencji tylko kilkadziesiąt to firmy zatrudniające powyżej 25 konsultantów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w agencji tymczasowej. Pensje rosną, a ile wynoszą prowizje?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 lis 2015 0:01


W pierwszym półroczu 2015 obrót zrzeszonych w SAZ agencji wyniósł 1 131 284,614 zł. 62 proc. całego obrotu stanowiło zatrudnienie do pracy tymczasowej.

Aż 64 939 pracowników tymczasowych znalazło pracę dzięki współpracy z agencjami członkowskimi SAZ. Ponad połowa (53 proc.) została zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Pozostali otrzymali umowę-zlecenie.

– Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków pracy tymczasowej w Europie. Nad Wisłą w ostatnich dwóch latach bardzo wzrosło zatrudnienie poprzez agencje zatrudnienia. Niemniej jednak daleko jeszcze nam do czołówki europejskiej, jaką jest np. Wielka Brytania – tam poprzez agencje zatrudniony jest niemal co 20. pracownik. Implementujemy lokalnie wiele rozwiązań zagranicznych, tworzymy też zasady postępowania w branży, zbiory dobrych praktyk, w ramach SAZ kwestiami etyki zawodowej i edukacji branżowej zajmuje się powołana do tych celów Komisja Etyki – tłumaczy Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Płace pracowników tymczasowych rosną

– Trendy, które obserwujemy na rynku, to stabilny, choć niewielki wzrost płac w większości branż, do których rekrutujemy pracowników, m.in. w handlu, produkcji, sektorze usługowym i rolnictwie. Najwyższy wzrost oferowanego przez pracodawców wynagrodzenia dostrzegliśmy w takich zawodach jak operatorzy, monterzy maszyn i urządzeń. Różnica między rokiem 2014 a pierwszym półroczem 2015 wynosi ok. 8 proc. W pozostałych zawodach wzrost oscyluje na poziomie 4-5 proc. – wyjaśnia Adamkiewicz.

Wśród najchętniej stosowanych systemów wynagrodzenia należy wymienić:

– system czasowy, wykorzystywany najczęściej w handlu, polega na wypłacie stałej stawki godzinowej;

– system akordowy, gdzie wynagrodzenie zależy od ilości wyprodukowanego w określonym czasie towaru i występuje wyłącznie w produkcji;

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.