Praca tymczasowa, Polskie Forum HR: Rosną obroty agencji zatrudnienia

Wartość obrotów firm zrzeszonych w ramach Polskiego Forum HR wyniosła w drugim kwartale 2017 roku 992 mln złotych, czyli 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i 2 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa, Polskie Forum HR: Rosną obroty agencji zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 paź 2017 15:41


  • Jak wynika z danych Polskiego Forum HR, przy porównaniu pierwszego półrocza 2017 z tym samym okresem w 2016 roku widać wyraźnie spadek pracujących o 5 proc.
  • Spada również liczba godzin przepracowanych przez osoby pracujące tymczasowo.
  • Jednocześnie wartość obrotów firm zrzeszonych w ramach PFHR wyniosła w drugim kwartale 2017 roku 992 mln złotych, czyli 8 proc. więcej niż analogicznym okresie roku ubiegłego.

Według danych Polskiego Forum HR, organizacji zrzeszającej agencje pracy, w drugim kwartale 2017 roku organizacje członkowskie dawały pracę 126,2 tys. pracownikom tymczasowym. Dane te wskazują, że w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego widać niewielki wzrost na poziomie 1 procenta. Jednocześnie przy porównaniu pierwszego półrocza 2017 z tym samym okresem w 2016 roku widać wyraźnie spadek pracujących o 5 proc. (wówczas liczba pracujących w tym modelu wyniosła 159,7 tysięcy).

Spada również liczba godzin przepracowanych przez ludzi pracujących tymczasowo. W firmach zrzeszonych w ramach PFHR pracownicy zatrudnieni w tym modelu przepracowali 62 tys. pełnych etatów, czyli 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Rynek pracownika ma się świetnie. W sierpniu bezrobocie wynosiło 7,1 proc., co stanowi jedną z najniższych wartości od przemiany ustrojowej. Skoro pracodawcy szukający ludzi na etat mają problem ze znalezieniem pracowników, trudno oczekiwać, by z tym wyzwaniem nie mierzyły się agencje pracy tymczasowej – uważa Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. Jednak jej zdaniem mimo wyzwań, podmioty na rynku pracy mogą wiele osiągnąć dzięki mądrej współpracy.

Trudne czasy silnej branży

Raport wskazał, że wartość obrotów firm zrzeszonych w ramach PFHR wyniosła w drugim kwartale 2017 roku 992 mln złotych, czyli 8 proc. więcej niż analogicznym okresie roku ubiegłego i 2 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017. Szacowana wartość całego rynku wynosi ok. 1,8 mld złotych.

W omawianym okresie zarejestrowanych było niemal 8 tys. agencji zatrudnienia, co oznacza wzrost o 32 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

- Polska to bardzo specyficzny, rozdrobniony rynek. Obecna sytuacja sprzyja powstawaniu kolejnych podmiotów z tej branży, gdyż pracodawcy coraz chętniej sięgają po nasze usługi. Konkurencja to zdrowy stan, ważne jednak, by nie odbywała się kosztem zatrudnianych ludzi – uważa Anna Wicha.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

petkos 2018-01-31 09:05:51

Taki okres. Agencje pracy dają zatrudnienie w znanych firmach i to normalne, że mają ruch. Jeśli komuś zależy na pracy, to ją dostanie. Dla przykładu - EuroKadra dała etat mojej mamie z dnia na dzień. Co więcej - dała ten etat po wielu latach bezrobocia. Można?