Praca tymczasowa. Ile wart jest „ten czas”?

46 milionów ludzi na całym świecie, z czego pół miliona w Polsce, było zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi. Liczba przepracowanych przez nich godzin daje równowartość 12,4 milionów pełnoetatowych miejsc pracy rocznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa. Ile wart jest „ten czas”?

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

28 mar 2013 15:50


Takie wnioski płyną z raportu Międzynarodowej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (CIETT).

Rynki zatrudnienia na całym świecie osiągnęły punkt odbicia w czasie globalnej recesji w drugim kwartale 2009 roku. Od tamtej pory widać stopniowe ożywienie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku, podczas gdy w Europie branża agencji zatrudnienia ponownie osłabła w styczniu 2012 r., podobnie jak wzrosty PKB. Liczba pracowników tymczasowych maleje w większości krajów europejskich i - według ostrożnych szacunków, zatrudnienie w agencjach zmaleje w całej Europie w porównaniu z rokiem 2012 o 15 proc., natomiast w Polsce nadal możliwy jest jego wzrost. Będzie jednocyfrowy, ale nie zatrzyma się - uważają specjaliści agencji zatrudnienia Work Express.

Rynek pracy tymczasowej w Polsce też spowolnił wzrost i pod koniec 2011 byliśmy na 13. miejscu pod względem przeliczonych na pełne etaty (FTE) godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych - prawie 161 tysięcy. W rankingu liczebności pracowników tymczasowych jesteśmy z 499 tysiącami na miejscu 11., co - biorąc pod uwagę krótką historię elastycznych form zatrudnienia - jest fenomenem.

Penetracja rynku czyli stosunek liczby pełnych etatów (FTE) do wszystkich osób zatrudnionych, w Polsce w 2011 roku wyniosła 1 proc. Niemal 50 proc. pracowników tymczasowych ma od 18 do 21 lat. To dla nich często jedyna okazja do debiutu na rynku pracy. Najwięcej (prawie 60 proc.) umów o pracę tymczasową zawieranych w Polsce obejmuje okres od 1 do 3 miesięcy.

„Miejsca pracy tworzone przez agencje, znikają jako pierwsze w okresie kryzysu, ale też kiedy rozpoczyna się ożywienie gospodarcze, są pierwszymi, które powstają" - twierdzi Denis Pennel, dyrektor zarządzający CIETT.

Na całym świecie działa 140 tys. prywatnych agencji zatrudnienia. Zatrudniają 863 tys. pracowników wewnętrznie przez 179 tys. oddziałów.

32 proc. wszystkich pracowników tymczasowych na świecie jest zatrudnianych w Europie, tu też generowane są największe obroty (42 proc. wartości światowego rynku). 57 proc. pracowników agencji zatrudnienia w Europie jest w wieku 30 lub poniżej.

Według CIETT branża była na początku 2012 warta 259 miliardów euro. Wzrost to niecałe 5 proc. w porównaniu z poprzednim okresem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gościu 2013-03-29 21:59:07

Tylko nikt nie mówi o tym, ile pracodawców zatrudnia ludzi na umowę tymczasową przez dłuższy okres niż prawne 18 miesięcy....