Praca tymczasowa i szkolenie zawodowe przepisem na start młodych

Praca tymczasowa to dla młodych ludzi dobry sposób na debiut zawodowy, zwłaszcza jeśli w trakcie można się kształcić i nabywać nowe umiejętności zawodowe - zwraca uwagę Komisja Europejska. Sprawdzone wzorce możemy znaleźć całkiem niedaleko – w Niemczech i Austrii. W takim razie na co czekamy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa i szkolenie zawodowe przepisem na start młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

2 lip 2013 16:51


Jako że różnice między krajami UE się pogłębiają a liczba młodych osób, zdecydowanych na emigrację rośnie, problem braku perspektyw na stałe zatrudnienie jest coraz powszechniejszy. Unijny komisarz ds. zatrudnienia ujął to następująco: „Kryzys w strefie euro spowodował powrót recesji z katastrofalnymi skutkami społecznymi, zwłaszcza dla państw bardziej oddalonych i dla młodego pokolenia. Wyniki naszej najnowszej analizy potwierdzają jednak, że dzięki przyuczeniu do zawodu czy odbyciu stażu młodym ludziom łatwiej jest znaleźć wartościową pracę. Wszystkie państwa członkowskie powinny zatem jak najszybciej wdrożyć gwarancję dla młodzieży - do końca 2013 r."

Co ciekawe, tam gdzie wskaźniki zatrudnienia młodych ludzi spadły w najmniejszym stopniu albo pozostały na tym samym poziomie (w Niemczech i Austrii), umowy o pracę tymczasową zwykle dają okazje do nabywania nowych kompetencji bądź rozwijania dotychczasowych umiejętności.

Powstaje pytanie, co jest skutkiem a co przyczyną? Być może właśnie systemy przyuczania do zawodu są rozwiązaniem a przynajmniej drogą wychodzenia z katastrofalnej tendencji do stopniowego wyłączania milionów obywateli Unii poniżej 25. roku życia z normalnego życia zawodowego?

Jak to powinno działać: umowy o pracę tymczasową, umożliwiające kształcenie albo szkolenia zawodowe są zwykle zawierane na dłuższy okres i często są „pomostem" stałej pracy. Tam, gdzie wskaźnik zatrudnienia młodych ludzi spadł drastycznie (m.in. w Hiszpanii i Polsce), większość młodych pracowników tymczasowych decyduje się na zatrudnienie czasowe wyłącznie pod presją ekonomiczną i brakiem jakichkolwiek innych perspektyw.

A gdyby równorzędną motywacją uczynić możliwość zdobycia przy tej okazji nowego zawodu lub przynajmniej nowych umiejętności?

Sprawdziliśmy to przy okazji programu „Grupa Najlepszych Pracowników" realizowanego od listopada 2011 wśród naszych pracowników tymczasowych. Celem programu było obniżenie rotacji, zmniejszenie absencji i zwiększenie zainteresowania pracowników tymczasowych sprawami pracodawcy użytkownika.

Zwycięzcy programu wzięli udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. W I edycji programu, która została przeprowadzona w firmie Raben Polska Sp. z o.o w Chorzowie, do grupy zakwalifikowało się 9 z ponad 80 osób. Zwycięzcy wzięli udział w szkoleniu z zakresu Lean Logistics w ramach czasu pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.