Praca tymczasowa: Coraz lepsze wyniki agencji zatrudnienia w Polsce

0 0
Praca tymczasowa: Coraz lepsze wyniki agencji zatrudnienia w Polsce
Rok 2016 będzie dużym wyzwaniem dla branży agencji zatrudnienia, głównie biorąc pod uwagę plany zmian legislacyjnych. (Fot. Fotolia)

• O 15 proc. wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty w agencjach członkowskich Polskiego Forum HR.
• Jednocześnie liczba pracowników tymczasowych (255 tys. w 2015 roku) pozostała niemal bez zmian.
• Nadal wśród nich dominują osoby młode (40 proc.) oraz kobiety (47 proc.)

Jak wynika z raportu Polskiego Forum HR „Rynek Agencji Zatrudnienia w 2015 roku” aż o 15 proc. wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty w agencjach członkowskich PFHR i wyniosła w ubiegłym roku 65 224.

Jednocześnie liczba pracowników tymczasowych (255 tys. w 2015 roku) pozostała niemal bez zmian. Szacunki odnośnie całego kraju oscylują na poziomie 708 tys. W praktyce oznacza to, iż wydłużył się średni okres zatrudnienia: jeden pracownik tymczasowy pracował przeciętnie w ubiegłym roku przez około 65 dni w roku (w poprzednim okresie było to 56 dni).

Źródło: Polskie Forum HR
Źródło: Polskie Forum HR

Nadal wśród pracowników tymczasowych dominują osoby młode (40 proc.), które wykorzystują ten czas na szlifowanie umiejętności i zdobywanie doświadczenia oraz kobiety (47 proc.). Mimo przewagi pracowników blue collar w stosunku do pracowników nieprodukcyjnych (83 proc. do 17 proc.), widać także, wobec rozkwitu BPO/SSC, tendencję wzrostu popularności wykorzystania formuły pracy tymczasowej w usługach (wzrost o 3 punkty procentowe ).

Czytaj też: Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe dla agencji pracy tymczasowej w Polsce? Nie stać cię na 100 tys. zł, nie powinieneś prowadzić działalności - twierdzą potentaci

Co warte podkreślenia, w odróżnieniu od tendencji rynkowych, wśród agencji członkowskich Polskiego Forum HR dominuje umowa o pracę na czas określony w obszarze zatrudniania pracowników tymczasowych (92 proc.). Tak wysoki odsetek umów o pracę świadczy o przestrzeganiu wysokich standardów przez agencje zrzeszone w PFHR.

W drodze ku zatrudnieniu

Według danych raportu resortu pracy, agencje wspierają w zatrudnieniu już ponad milion Polaków, zarówno w ramach pracy tymczasowej jak i pośrednictwa pracy – a jak donosi Raport Ekonomiczny CIETT - niemal 72 mln na całym świecie może liczyć na wsparcie naszego sektora. Jest to świadectwo efektywności branży w misji kojarzenia przedsiębiorców z odpowiednią kadrą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.