Praca sezonowa za granicą. Gdzie najczęściej pracują Polacy i ile zarabiają?

Sprawdźcie w jakich branżach najczęściej pracują Polacy podejmujący pracę tymczasową za granicą oraz ile mogą zarobić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca sezonowa za granicą. Gdzie najczęściej pracują Polacy i ile zarabiają?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 lip 2015 11:48


Według Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia najpopularniejsze branże związane z pracą tymczasową za granicą to m.in.:

Produkcja

Chodzi tutaj przeważnie o pracę przy liniach produkcyjnych, która polega na pakowaniu, sortowaniu oraz zbieraniu zamówień. Zlecenia tego typu oferują zarówno firmy zajmujące się produkcją opon, gumowych elementów, akcesoriów motoryzacyjnych, blachodachówek, jak i te z branży spożywczej.

Czytaj też: Praca sezonowa może być szansą na stałe zatrudnienie

Średnie zarobki to około 9 – 10 euro za godzinę pracy. Niektóre z ofert zawierają możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych kursach językowych czy obsługi maszyn.

Zbiory

Najwięcej pracowników potrzebnych jest do zbiorów malin, truskawek, gruszek, jabłek oraz szparagów. Sporo ogłoszeń dotyczy także pracy przy winobraniu. Dodatkowym obowiązkiem pracownika może być także mycie, sortowanie, pakowanie oraz przygotowywanie owoców i warzyw do transportu. Mile widziana jest tutaj podstawowa znajomość języka angielskiego.

Czytaj też: Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy za granicą?

W przypadku tego typu ogłoszeń pracodawcy przeważnie oferują zarówno zakwaterowanie, dojazd do pracy, jak i ubezpieczenie. Stawki za godzinę pracy wahają się tutaj od 7 do 12 euro.

Branża budowlana

Tego typu ogłoszenia dotyczą zwykle prac remontowych takich, jak tynkowanie, malowanie czy montaż instalacji. W wielu z nich nie wymagana jest znajomość języka, a jedynie doświadczenie. Średnie zarobki w przypadku pracy na budowie to około 12 euro za godzinę.

Praca fizyczna

Zagraniczne firmy przeważnie potrzebują pracowników do wykonywania prac sprzątających, rozbiórek, wycinki drzew, pielęgnacji ogrodów czy rozładunku kontenerów. Znajomość języka obcego przeważnie nie jest obowiązkowa, a kwestia zakwaterowania i dojazdu uzależniona jest od pracodawcy. Średnia stawka na stanowiskach związanych z pracą fizyczną to 10 – 11 euro za godzinę.

Opieka nad osobami starszymi

W krajach takich jak Niemcy, pracownicy zajmujący się opieką nad osobami starszymi potrzebni są przez cały rok, jednak w okresie wakacyjnym mogą wybierać wśród większej liczby ofert pracy. Zwiększone zainteresowanie zauważa się również wśród osób, które dopiero pragną nabyć doświadczenie w roli opiekuna/ki osób starszych. 

 Legalna praca - oferowana przez agencję daje możliwość zarobków nawet ok. 1300 euro netto miesięcznie, w zależności od znajomości języka, doświadczenia i kwalifikacji oraz stanu zdrowia podopiecznego. Zapewnione zostaje również zakwaterowanie i wyżywienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kaja 2017-03-29 13:18:59

Praca w ogordnictwie wcale taka ciezka nie jest. Biorac pod uwage chociazby warunki jakie zapewniaja pracodawcy tj legalna praca, ubepieczenie, zwrot podatku (tak przynajmniej jest w tml professional) to naprawde warto wyjechac i zarobic znacznie wiecej.

kwiatek 2016-12-31 16:03:43

korzystne oferty pracy za dobrą kasę załatwiamy przez pośrednictwo z OTTO; Niemcy, Holandia; różne branże.

Ela_Słupsk 2015-07-30 23:22:32

Oj słabe, bardzo słabe ma opinię polecana przez Ciebie agencja