Praca, cudzoziemcy: Pracodawcy chcą zalegalizować dłuższy pobyt dla imigrantów pracujących w Polsce

Pracodawcy postulują, by zalegalizować dłuższy pobyt pracujących u nas Ukraińców. Tym bardziej, że – jak wykazały badania instytutu badawczego Danae – Polacy najłatwiej akceptują ich jako imigrantów – pisze dziennik.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca, cudzoziemcy: Pracodawcy chcą zalegalizować dłuższy pobyt dla imigrantów pracujących w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 wrz 2016 7:13


Za przyjęciem imigrantów opowiedziało się wprawdzie tylko 11 proc. uczestników sondażu Danae, ale i oni uważają, że najlepiej, gdyby przybysze pochodzili wyłącznie z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Wietnamu. "Otwartość na imigrantów z odległych regionów jest mała" - wynika z badań Instytutu przeprowadzonych w dla "Rzeczpospolitej".

"Wyniki badania współgrają z opiniami przedsiębiorców i ekspertów ds. migracji, którzy jako źródło pracowników z zagranicy wskazują głównie sąsiadów" - zauważa "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Polska potrzebuje emigrantów zarobkowych

"Polska pilnie potrzebuje chętnych do pracy, łatwo asymilujących się imigrantów. Naturalnymi kandydatami są Ukraińcy, Wietnamczycy i Białorusini" - powiedział "Rzeczpospolitej" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, który wystąpił z postulatem, by zalegalizować pobyt miliona pracujących już u nas Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów.

"Pracodawcy obawiają się, że zamiast zachęt na razie będą utrudnienia, wskutek wdrożenia tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej pracowników spoza UE", która wchodzi w życie we wrześniu br. - podsumowuje "Rzeczpospolita".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxyxy 2016-09-13 11:32:54

Polska potrzebuje wyższych wynagrodzeń a nie imigrantów, którzy przejma najsłabiej opłacane prace. Wietnamczycy łatwo się asymilują ? a jak długo uczą się polskiego?