Ponad milion Polaków chce wyjechać za pracą. Co czwarty na stałe

Wyjazd do pracy za granicę, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, rozważa obecnie 14,7 proc. Polaków, będących aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy. To o 6 p.p. mniej niż jeszcze na początku tego roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad milion Polaków chce wyjechać za pracą. Co czwarty na stałe

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 paź 2015 12:31


Jak wynika z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków” zmniejszyła się liczba chętnych do emigracji. W porównaniu z poprzednią edycją badania, przeprowadzonego w marcu 2015 roku, o 7 pp. zwiększył się odsetek osób, które zdecydowanie nie chcą wyjechać za granicę.

Ponadto wyniki badania pokazują, że spadł również odsetek rozważających emigrację (14,7 proc. we wrześniu b.r. vs. 20,7proc. w marcu b.r.), a jednocześnie mniej osób zdecydowanie zamierza wyjechać z Polski (5,3 proc. we wrześniu b.r. vs. 6,4 proc. w marcu b.r.). Oznacza to, że obecnie około 1 milion Polaków planuje emigrację zarobkową w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

- Spadek zainteresowania emigracją zarobkową może być efektem poprawy kondycji polskiego rynku pracy. Jak pokazują wskaźniki gospodarcze i cykliczne dane publikowane przez GUS,
od początku roku mamy do czynienia z systematyczną poprawą sytuacji pracowników w Polsce - komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service.

- Dynamika wzrostu płac powinna się utrzymać na poziomie  5 proc. r/r, bezrobocie najpewniej osiągnie na koniec września wartość jednocyfrową po raz pierwszy po 7 latach, a urzędy pracy odnotowują rekordowe liczby nowych ofert. Faktem jest, że wchodzimy w etap rynku pracownika. Polacy mają większe poczucie bezpieczeństwa o swoje zatrudnienie i nadzieję na dalszą poprawę warunków pracy. Stąd mniejsze chęci do poszukiwania wyzwań zawodowych poza granicami kraju – dodaje Hanczarek.

Długość emigracji – co czwarty na stałe

Z przeprowadzonego badania wynika, że co czwarty Polak rozważający emigrację chciałby wyjechać z kraju na stałe (26,8 proc.). Preferencje odnośnie długości pobytu za granicą znacznie różnią się w zależności od płci. Częściej na dłuższy wyjazd zdecydowani są mężczyźni, wśród których 32,7 proc. (w stosunku do 8,2 proc. kobiet) rozważających taki scenariusz zdecydowałoby się na emigrację długoterminową.

Niemcy przyciągają jak magnes

Polacy od lat najchętniej wybierają europejski rynek pracy, jeśli decydują się na emigrację zarobkową. W tej edycji badania Niemcy są najbardziej preferowaną destynacją, którą wskazuje 31 proc. osób rozważających emigrację. Drugim krajem najczęściej wskazywanym jest Wielka Brytania (30 proc.), a na trzecim miejscu uplasowała się – podobnie jak w poprzedniej edycji badania – Norwegia (10 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.