Ponad 2 mln Polaków wyjechało za chlebem. Gdzie szukają pracy najczęściej?

0 0
Ponad 2 mln Polaków wyjechało za chlebem. Gdzie szukają pracy najczęściej?

Coraz więcej osób wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Obecnie na emigracji przebywa 2,2 mln osób. Dokąd Polacy udają się najczęściej?

W 2013 r. za granicą przebywało 2,2 mln Polaków – rok wcześniej było ich 2,13 mln. Zbliżamy się do rekordowej liczby z 2007 r. Wówczas poza granicami kraju mieszkało 2,27 mln.

– Wyjeżdżają młode roczniki, które w dużej mierze osiedlają się już za granicą, nie chcą wracać i ściągają do siebie rodziny. To powoduje, że będzie nas jeszcze więcej ubywać, że będziemy się starzeć szybciej, niż miałoby to miejsce w sytuacji, kiedy ci Polacy zostawaliby w kraj  – mówi w rozmowie z Newseria.pl Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP.

Czytaj też: Branża hospitality stworzy w Wielkiej Brytanii 300 tys. miejsc pracy. Polacy znów wyjadą?

Gdzie Polacy wyjeżdżają najchętniej? Z danych GUS wynika, że największą popularnością cieszy się Wielka Brytania. W 2013 r. mieszkało tam niemal 650 tys. Polaków. Nieco mniej rodaków przebywa na terenie Niemiec – 560 tys. osób. Na trzecim miejscu znalazła się Irlandia. Jednak w tym przypadku ilość emigrantów jest zdecydowanie mniejsza – 115 tys. osób. W 2007 r. liczba ta była prawie dwa razy większa.

Czytaj też: Do Dubaju bez wizy. Będzie nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się Holandia i Włochy. W ubiegłym roku za chlebem wyjechało tutaj ok. 100 tys. Polaków. Mniej popularna jest Norwegia i Szwecja. Być może wynika to ze specyfiki rynku pracy, a także bariery językowej. Z danych GUS wynika także, że Polacy niechętnie wyjeżdżają poza granice Unii Europejskiej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.