Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie

Członkowie zrzeszeni w Polskim Forum HR zaobserwowali pozytywne trendy na polskim rynku pracy w pierwszym kwartale 2015 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

1 cze 2015 10:58


Praca tymczasowa

W pierwszym kwartale 2015 r. agencje członkowskie PFHR zatrudniły łącznie ponad 123 tys. pracowników tymczasowych, co w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku daje nam wzrost na poziomie aż 24 proc. W pierwszym kwartale 2014 roku wzrost rok do roku był dwukrotnie mniejszy i wyniósł 12,55 proc. Liczba etatów na których zostali zatrudnieni wyniosła 60 tys. (wzrost rok do roku 15,55 proc.) co oznacza, że każdy pracownik w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. przepracował średnio ok. 20 godzin tygodniowo.

Zauważalnie wzrosła liczba pracowników z grupy 50+, w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku aż o 27,12 proc. - obecnie stanowią oni co prawda 8 proc. pracowników zatrudnionych przez agencje, ale widać większą otwartość i zainteresowanie pracą tymczasową osób z tej grupy wiekowej. Nie słabnie przy tym obecność osób młodszych, do 26 roku życia (blisko 40 proc. ogółu zatrudnionych pracowników tymczasowych, wzrost prawie o 17 proc. rok do roku). Struktura płciowa również pozostaje niezmienna – wśród pracowników tymczasowych przeważają mężczyźni (53 proc.), kobiety odpowiednio 47 proc.

Coraz więcej umów o pracę

Cieszy natomiast zdecydowanie większa popularność umów o pracę zawiązywanych przez agencje z pracownikami tymczasowymi oraz równocześnie spadek w wykorzystywaniu umów zleceń. Już ponad 92 proc. umów stosowanych przez firmy członkowskie PFHR dla pracowników tymczasowych to tradycyjne umowy o pracę. Firmy członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniają blisko 40 proc. wszystkich pracowników tymczasowych w Polsce.

Gros pracowników tymczasowych jest zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych. Nadal stanowią oni największą część zatrudnienia tymczasowego (ok. 84 proc.). Wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła rok do roku o 24 proc. (ekwiwalentnie rok temu wartość ta wynosiła 18 proc.). Jako że praca tymczasowa jest papierkiem lakmusowym kondycji całej gospodarki, dynamika wzrostowa na poziomie kilkudziesięciu procent daje jasną i optymistyczną informację zwrotną odnośnie ryku pracy. Agencje członkowskie PFHR w pierwszym kwartale 2015 roku odnotowały obroty całkowite na poziomie 754,8 mln zł, z czego udział pracy tymczasowej wyniósł 689 mln zł (91,27 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Real 2015-06-01 14:35:28

Hurrrrrra niech żyje białe niewolnictwo i umowy śmieciowe oraz emigracja z kraju. Więcej takiej pracy młodzi i nie tylko na nią czekają