Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie

0 0
Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie
fot. sxc.hu

Członkowie zrzeszeni w Polskim Forum HR zaobserwowali pozytywne trendy na polskim rynku pracy w pierwszym kwartale 2015 r.

Praca tymczasowa

W pierwszym kwartale 2015 r. agencje członkowskie PFHR zatrudniły łącznie ponad 123 tys. pracowników tymczasowych, co w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku daje nam wzrost na poziomie aż 24 proc. W pierwszym kwartale 2014 roku wzrost rok do roku był dwukrotnie mniejszy i wyniósł 12,55 proc. Liczba etatów na których zostali zatrudnieni wyniosła 60 tys. (wzrost rok do roku 15,55 proc.) co oznacza, że każdy pracownik w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. przepracował średnio ok. 20 godzin tygodniowo.

Zauważalnie wzrosła liczba pracowników z grupy 50+, w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku aż o 27,12 proc. - obecnie stanowią oni co prawda 8 proc. pracowników zatrudnionych przez agencje, ale widać większą otwartość i zainteresowanie pracą tymczasową osób z tej grupy wiekowej. Nie słabnie przy tym obecność osób młodszych, do 26 roku życia (blisko 40 proc. ogółu zatrudnionych pracowników tymczasowych, wzrost prawie o 17 proc. rok do roku). Struktura płciowa również pozostaje niezmienna – wśród pracowników tymczasowych przeważają mężczyźni (53 proc.), kobiety odpowiednio 47 proc.

Coraz więcej umów o pracę

Cieszy natomiast zdecydowanie większa popularność umów o pracę zawiązywanych przez agencje z pracownikami tymczasowymi oraz równocześnie spadek w wykorzystywaniu umów zleceń. Już ponad 92 proc. umów stosowanych przez firmy członkowskie PFHR dla pracowników tymczasowych to tradycyjne umowy o pracę. Firmy członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniają blisko 40 proc. wszystkich pracowników tymczasowych w Polsce.

Gros pracowników tymczasowych jest zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych. Nadal stanowią oni największą część zatrudnienia tymczasowego (ok. 84 proc.). Wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła rok do roku o 24 proc. (ekwiwalentnie rok temu wartość ta wynosiła 18 proc.). Jako że praca tymczasowa jest papierkiem lakmusowym kondycji całej gospodarki, dynamika wzrostowa na poziomie kilkudziesięciu procent daje jasną i optymistyczną informację zwrotną odnośnie ryku pracy. Agencje członkowskie PFHR w pierwszym kwartale 2015 roku odnotowały obroty całkowite na poziomie 754,8 mln zł, z czego udział pracy tymczasowej wyniósł 689 mln zł (91,27 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Hurrrrrra niech żyje białe niewolnictwo i umowy śmieciowe oraz emigracja z kraju. Więcej takiej pracy młodzi i nie tylko na nią czekają

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.