Polski rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych imigrantów

Potrzebne są przepisy, które ułatwią zatrudnianie cudzoziemców, nie tylko przy pracach sezonowych, lecz także na stanowiskach, gdzie potrzebni są wysoko wykwalifikowani pracownicy - wskazują eksperci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

24 lip 2015 8:00


W niektórych zawodach zacznie brakować pracowników

Starzejące się społeczeństwo i rosnąca emigracja sprawiają, że w Polsce w niektórych zawodach zacznie brakować pracowników i szybko rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów. Dziś wielu obcokrajowców jest zatrudnianych jako opiekunowie osób starszych czy dzieci, jednak zwykle nielegalnie i w prywatnych domach.

– Zatrważająca sytuacja demograficzna – oprócz postępującego procesu starzenia się społeczeństwa wydłużony wiek emerytalny – wpływa na to, że potencjał opiekuńczy polskich rodzin się zmniejsza. Dodatkowo dochodzi też kwestia emigracji zarobkowej Polaków. Powstaje więc bardzo duża luka na rynku usług opiekuńczych nad osobami starszymi i dziećmi – przekonuje Dominika Potkańska, analityczka w Instytucie Spraw Publicznych.

Ogromne zapotrzebowanie na pracę w sektorze usług opiekuńczych

Jak podaje GUS, osoby starsze będą stanowiły coraz większą grupę społeczną. W 2035 roku 23 proc. Polaków będzie miało powyżej 65 lat. W 2050 roku ten wiek przekroczy już co trzeci Polak. Wpłynie to na większe zapotrzebowanie na pracę w sektorze usług opiekuńczych.

Z badań przeprowadzonych przez IPS w ramach unijnego projektu „Niewidzialna siła robocza. Warunki pracy i prawa pracownicze migrantów w sektorze opiekuńczym” wynika, że obecnie w placówkach świadczących opiekę w formie zinstytucjonalizowanej zatrudnionych jest zaledwie 4 proc. obcokrajowców.

– Częściej spotyka się zatrudnienie w domach prywatnych. Celem naszego badania było zobrazowanie sytuacji cudzoziemskich pracowników oraz relacji między pracodawcą, migrantem a seniorem. Inaczej postrzegają tę sytuację same migrantki. Wskazują na szereg nadużyć, z którymi się spotykają, np. pracą bez umowy, nielegalną, czy nielimitowanym czasem pracy – podkreśla ekspertka.

Imigranci pracują nielegalnie

Z badań ISP wynika, że przeciętne zarobki imigrantki za opiekę nad osobą starszą nie przekraczają 1,6 tys. zł. Najczęściej praca wykonywana jest nielegalnie, ale jak wynika z raportu, żadna ze stron nie jest zainteresowana jej zalegalizowaniem. Pracodawcy twierdzą, że wówczas miesięczny koszt zatrudnienia wzrósłby do 4 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Krzysztof Kornatowicz 2015-07-24 09:03:59

Komu te medialne mendy służą ?! Po treści artykułu wyraźnie widać , że jego zadaniem jest wypranie mózgu społeczeństwu i przekonanie go , iż dla Polski będzie lepiej , kiedy wjedzie do niej na stałe miliony obcokrajowców . Chcą nas wymieszać ludnościowo , abyśmy stali się jeszcze bardziej bezbronnym społeczeństwem , które łatwiej będzie unicestwić ! W Polsce , gdzie szaleje 28 % bezrobocie ( liczone z wygnanymi na roboty i tymi nie zarejestrowanymi w Urzędzie Pracy ) , nie trzeba zwozić miliony obcych pracowników - to wie kazdy poza sprostytuowanymi mediami i rządzącą nami bandą czworga ( PO , PiS , SLD , PSL ) . Krzysztof Kornatowicz