Polski rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych imigrantów

0 0
Polski rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych imigrantów
W Polsce szybko rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów (fot.fotolia)

Potrzebne są przepisy, które ułatwią zatrudnianie cudzoziemców, nie tylko przy pracach sezonowych, lecz także na stanowiskach, gdzie potrzebni są wysoko wykwalifikowani pracownicy - wskazują eksperci.

W niektórych zawodach zacznie brakować pracowników

Starzejące się społeczeństwo i rosnąca emigracja sprawiają, że w Polsce w niektórych zawodach zacznie brakować pracowników i szybko rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów. Dziś wielu obcokrajowców jest zatrudnianych jako opiekunowie osób starszych czy dzieci, jednak zwykle nielegalnie i w prywatnych domach.

– Zatrważająca sytuacja demograficzna – oprócz postępującego procesu starzenia się społeczeństwa wydłużony wiek emerytalny – wpływa na to, że potencjał opiekuńczy polskich rodzin się zmniejsza. Dodatkowo dochodzi też kwestia emigracji zarobkowej Polaków. Powstaje więc bardzo duża luka na rynku usług opiekuńczych nad osobami starszymi i dziećmi – przekonuje Dominika Potkańska, analityczka w Instytucie Spraw Publicznych.

Ogromne zapotrzebowanie na pracę w sektorze usług opiekuńczych

Jak podaje GUS, osoby starsze będą stanowiły coraz większą grupę społeczną. W 2035 roku 23 proc. Polaków będzie miało powyżej 65 lat. W 2050 roku ten wiek przekroczy już co trzeci Polak. Wpłynie to na większe zapotrzebowanie na pracę w sektorze usług opiekuńczych.

Z badań przeprowadzonych przez IPS w ramach unijnego projektu „Niewidzialna siła robocza. Warunki pracy i prawa pracownicze migrantów w sektorze opiekuńczym” wynika, że obecnie w placówkach świadczących opiekę w formie zinstytucjonalizowanej zatrudnionych jest zaledwie 4 proc. obcokrajowców.

– Częściej spotyka się zatrudnienie w domach prywatnych. Celem naszego badania było zobrazowanie sytuacji cudzoziemskich pracowników oraz relacji między pracodawcą, migrantem a seniorem. Inaczej postrzegają tę sytuację same migrantki. Wskazują na szereg nadużyć, z którymi się spotykają, np. pracą bez umowy, nielegalną, czy nielimitowanym czasem pracy – podkreśla ekspertka.

Imigranci pracują nielegalnie

Z badań ISP wynika, że przeciętne zarobki imigrantki za opiekę nad osobą starszą nie przekraczają 1,6 tys. zł. Najczęściej praca wykonywana jest nielegalnie, ale jak wynika z raportu, żadna ze stron nie jest zainteresowana jej zalegalizowaniem. Pracodawcy twierdzą, że wówczas miesięczny koszt zatrudnienia wzrósłby do 4 tys. zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Komu te medialne mendy służą ?! Po treści artykułu wyraźnie widać , że jego zadaniem jest wypranie mózgu społeczeństwu i przekonanie go , iż dla Polski będzie lepiej , kiedy wjedzie do niej na stałe miliony obcokrajowców . Chcą nas wymieszać ludnościowo , abyśmy stali się jeszcze bardziej bezbronnym społeczeństwem , które łatwiej będzie unicestwić ! W Polsce , gdzie szaleje 28 % bezrobocie ( liczone z wygnanymi na roboty i tymi nie zarejestrowanymi w Urzędzie Pracy ) , nie trzeba zwozić miliony obcych pracowników - to wie kazdy poza sprostytuowanymi mediami i rządzącą nami bandą czworga ( PO , PiS , SLD , PSL ) . Krzysztof Kornatowicz

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.