Polska przyjmie więcej uchodźców? Kopacz: "Nie mówimy już dzisiaj o liczbie 2200"

- Polska przedstawi nową liczbę uchodźców, jaką nasz kraj mógłby przyjąć - zadeklarowała premier Ewa Kopacz, odnosząc się do sytuacji związanej z coraz większym napływem do Europy imigrantów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska przyjmie więcej uchodźców? Kopacz: "Nie mówimy już dzisiaj o liczbie 2200"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 wrz 2015 9:57


Na konferencji prasowej po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Gdańsku Kopacz podkreśliła, że dzisiaj liczba napływających do Europy imigrantów i uchodźców przerosła oczekiwania.

Polacy przyjmą więcej imigrantów

"Nie mówimy już dzisiaj o tej liczbie 2200, tylko - w związku z tym, że jednak mimo wszystko napływa coraz większa ilość uchodźców do Europy - że to rozdanie będzie od nowa rozpatrywane. Czyli będziemy znowu dzielić między poszczególne kraje europejskie odpowiednie kwoty i będzie pewnie musiała paść deklaracja ze strony Polski. Ta deklaracja niewątpliwie może paść tylko w duchu odpowiedzialności i oceny naszej możliwości, jaką my dysponujemy" - powiedziała Kopacz.

Czytaj też: Nielegalni imigranci zalewają państwa Unii Europejskiej

Szefowa rządu podkreśliła, że powinno się to odbywać na podstawie przemyślanych programów. "To nie powinny być tylko i wyłącznie działania polegające na przydzieleniu kwot poszczególnym krajom, ale bardzo wnikliwej analizy tego, dlaczego tak się dzieje i pomocy docelowo w tych krajach, z których w tej chwili imigranci przemieszczają się do Europy" - powiedziała Kopacz.

Jak zaznaczyła, to działanie musi być wielowymiarowe i solidarne. "Działanie w ramach tej solidarności jest akceptowane przez Polskę, jeśli chodzi o przyjmowanie tych najbardziej potrzebujących. Mówię nie o tych, którzy szukają w tej chwili kraju docelowego, w którym mogliby się przedstawiać jako imigranci ekonomiczni, czyli szukający lepszej pracy. Mówimy o tych, którzy w tej chwili rzeczywiście narażają swoje życie i zdrowie, będąc w swoich krajach - w Syrii, Erytrei. To są ci, którzy przemieszczają się w tragicznych niekiedy warunkach do Europy" - powiedziała.

Ukraińcy w Polsce

Przypomniała, że Polska przyjmuje przede wszystkim cudzoziemców zza naszej wschodniej granicy. Jak dodała, dziś w Polsce są dziesiątki tysięcy Ukraińców. "Oni, co prawda, nie mają statusu uchodźców, są to ludzie, którzy tu legalnie pracują, ale tylko dlatego, że my mamy takie, a nie inne prawo wizowe, które pozwala im na pobyt stały i jednocześnie podejmowanie pracy" - powiedziała Kopacz.

Premier nawiązała do poniedziałkowych wydarzeń w Kijowie, gdzie doszło do zamieszek, gdy ukraiński parlament zatwierdził w pierwszym czytaniu zmiany w konstytucji na rzecz decentralizacji władzy, obejmującej także zajęty przez separatystów Donbas.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.