Polska przyjmie imigrantów z Syrii i Erytrei

Jeszcze w tym roku do Polski ma trafić 2 tys. uchodźców. Będą to obywatele Syrii i Erytrei.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska przyjmie imigrantów z Syrii i Erytrei

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 lip 2015 9:26


Polska zobowiązała się przyjąć uchodźców w ramach unijnych programów przesiedleń i relokacji. Będą przyjmowani etapami i zostaną objęci specjalnym programem integracyjnym - podało MSW.

Z informacji wynika, że Polska ma zacząć przyjmować uchodźców jeszcze w tym roku, a cały proces ma się zakończyć w 2016 lub 2017 roku.

Polska nie przyjmie wszystkich uchodźców na raz

Trafią oni do ośrodków prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, gdzie zostaną objęci opieką socjalną i medyczną. Szczegóły ich zakwaterowania na razie nie są znane. Na koniec zeszłego roku w Polsce istniało 13 ośrodków dla cudzoziemców (4 ośrodki własne UdSC oraz 9 wynajmowanych).

- Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne rozłożone w czasie. Będziemy przyjmować tych uchodźców etapami i sukcesywnie. To nie oznacza, że przyjmiemy wszystkie te osoby w jednym momencie - powiedziała rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak.

- To przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków Unii Europejskiej - dodała.

Rzeczniczka MSW podkreśliła, że priorytetem będzie bezpieczeństwo. - Podczas całego procesu związanego z przyjęciem uchodźców, będziemy prowadzić wymianę informacji z innymi krajami oraz ich służbami, które mają doświadczenie w tym zakresie. Bezpieczeństwo to dla nas kluczowa kwestia - powiedziała Woźniak.

Imigranci zostaną objęci programem integracyjnym

Poinformowała, że sprowadzeni uchodźcy zostaną objęci specjalnym programem integracyjnym. Będą to m.in. kursy językowe i edukacyjne, co w przyszłości ma im ułatwić znalezienie pracy. - Chodzi o pomoc w usamodzielnieniu się tych osób i integrację z naszym społeczeństwem - powiedziała.

- Chcemy w ten sposób podkreślić i pokazać naszą wspólną solidarność - podkreśliła Woźniak.

Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk poinformował w czwartek w Luksemburgu, że Polska będzie gotowa przyjąć 2 tysiące osób w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców.

Polska zaoferowała tysiąc miejsc dla uchodźców, którzy mają być przesiedleni z obozów spoza UE oraz tysiąc dla potrzebujących międzynarodowej ochrony imigrantów, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji.

Liczba uchodźców, jaką gotowa jest przyjąć Polska, jest mniejsza niż zaproponowała w maju Komisja Europejska. Według pierwotnej propozycji Brukseli, do Polski miałoby trafić 2659 imigrantów, przejętych od Włoch i Grecji oraz 962 uchodźców z obozów spoza UE.

Na czwartkowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu państwa unijne zadeklarowały w sumie przesiedlenie ponad 20 tysięcy osób z obozów dla uchodźców, znajdujących się poza UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

aj 2015-09-08 22:48:49

To niestety ogromny problem... Uważam, że nie powinnismy ich przyjmowac ani w polsce , ani w Europie.

Retro 2015-07-21 11:25:26

W Erytrei panuje jakiś śmieszno-straszny reżim i uchodźcom rzeczywiście należy pomóc. Ale żeby się zabezpieczyć przed wybrykami islamistów niech każdy przybysz złoży przed urzędnikiem państwowym przysięgę na wierność Rzeczypospolitej, przeżegna się i odmówi "Zdrowaś Mario". Jeśli się nie zgodzi to zapraszamy gdzie indziej - do Niemiec albo Francji.

Jola 2015-07-13 13:52:52

Gdzie na planecie Ziemia udało się "zasymilować" dżihadistów z Afryki z białymi chrześcijanami ?