Polska przyjmie imigrantów z Syrii i Erytrei

0 0
Polska przyjmie imigrantów z Syrii i Erytrei
Sprowadzeni uchodźcy zostaną objęci specjalnym programem integracyjnym (fot. pixelio.de)

Jeszcze w tym roku do Polski ma trafić 2 tys. uchodźców. Będą to obywatele Syrii i Erytrei.

Polska zobowiązała się przyjąć uchodźców w ramach unijnych programów przesiedleń i relokacji. Będą przyjmowani etapami i zostaną objęci specjalnym programem integracyjnym - podało MSW.

Z informacji wynika, że Polska ma zacząć przyjmować uchodźców jeszcze w tym roku, a cały proces ma się zakończyć w 2016 lub 2017 roku.

Polska nie przyjmie wszystkich uchodźców na raz

Trafią oni do ośrodków prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, gdzie zostaną objęci opieką socjalną i medyczną. Szczegóły ich zakwaterowania na razie nie są znane. Na koniec zeszłego roku w Polsce istniało 13 ośrodków dla cudzoziemców (4 ośrodki własne UdSC oraz 9 wynajmowanych).

- Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne rozłożone w czasie. Będziemy przyjmować tych uchodźców etapami i sukcesywnie. To nie oznacza, że przyjmiemy wszystkie te osoby w jednym momencie - powiedziała rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak.

- To przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków Unii Europejskiej - dodała.

Rzeczniczka MSW podkreśliła, że priorytetem będzie bezpieczeństwo. - Podczas całego procesu związanego z przyjęciem uchodźców, będziemy prowadzić wymianę informacji z innymi krajami oraz ich służbami, które mają doświadczenie w tym zakresie. Bezpieczeństwo to dla nas kluczowa kwestia - powiedziała Woźniak.

Imigranci zostaną objęci programem integracyjnym

Poinformowała, że sprowadzeni uchodźcy zostaną objęci specjalnym programem integracyjnym. Będą to m.in. kursy językowe i edukacyjne, co w przyszłości ma im ułatwić znalezienie pracy. - Chodzi o pomoc w usamodzielnieniu się tych osób i integrację z naszym społeczeństwem - powiedziała.

- Chcemy w ten sposób podkreślić i pokazać naszą wspólną solidarność - podkreśliła Woźniak.

Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk poinformował w czwartek w Luksemburgu, że Polska będzie gotowa przyjąć 2 tysiące osób w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców.

Polska zaoferowała tysiąc miejsc dla uchodźców, którzy mają być przesiedleni z obozów spoza UE oraz tysiąc dla potrzebujących międzynarodowej ochrony imigrantów, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji.

Liczba uchodźców, jaką gotowa jest przyjąć Polska, jest mniejsza niż zaproponowała w maju Komisja Europejska. Według pierwotnej propozycji Brukseli, do Polski miałoby trafić 2659 imigrantów, przejętych od Włoch i Grecji oraz 962 uchodźców z obozów spoza UE.

Na czwartkowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu państwa unijne zadeklarowały w sumie przesiedlenie ponad 20 tysięcy osób z obozów dla uchodźców, znajdujących się poza UE.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • To niestety ogromny problem... Uważam, że nie powinnismy ich przyjmowac ani w polsce , ani w Europie.
 • W Erytrei panuje jakiś śmieszno-straszny reżim i uchodźcom rzeczywiście należy pomóc. Ale żeby się zabezpieczyć przed wybrykami islamistów niech każdy przybysz złoży przed urzędnikiem państwowym przysięgę na wierność Rzeczypospolitej, przeżegna się i odmówi "Zdrowaś Mario". Jeśli się nie zgodzi to zapraszamy gdzie indziej - do Niemiec albo Francji.
 • Gdzie na planecie Ziemia udało się "zasymilować" dżihadistów z Afryki z białymi chrześcijanami ?

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.