Polska nie cieszy się popularnością wśród imigrantów

0 0
Polska nie cieszy się popularnością wśród imigrantów

Coraz więcej młodych planuje wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy. Z drugiej strony liczba imigrantów jest niewielka. Dlaczego Polska nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców?

Z danych Eurostatu wynika, że liczba cudzoziemców, którzy migrowali na terenie Unii Europejskiej za pracą wynosi 33 mln. W ubiegłych latach w celach zarobkowych wyjechało z Polski 2 mln Polaków. Okazuje się, że jest to najniższy wskaźnik w UE. Z kolei do Polski przyjechało jedynie 100 tys. obcokrajowców - to zaledwie 0,2 proc. całej ludności naszego kraju.

Czytaj też: Do Dubaju bez wizy. Będzie nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków?

- Polska nie ma oficjalnej polityki rekrutacji pracowników spoza swoich granic. Relatywnie trudno też u nas zdobyć pozwolenie na legalną pracę i pobyt. Nie spotkałam się z żadną kampanią za granicą, która namawiałaby obcokrajowców do przyjazdu do nas, chociaż miejsca pracy mogłyby się dla nich znaleźć - mówi dla "Gazety Wyborczej" Anna Piłat, analityczka ds. migracji w Instytucie Spraw Publicznych.

Kto szuka pracy w Polsce? Anna Piłat wymienia wśród imigrantów Ukraińców, Wietnamczyków, Chińczyków, Hindusów oraz Turków. Podkreśla jednak nie są oni pracownikami, ale przedsiębiorcami którzy zakładają firmy w Polsce - informuje "GW".

Młodzi uciekają?

Zaskakująca jest liczba maturzystów, którzy zamierzają po zdaniu egzaminu dojrzałości opuścić Polskę. Socjologowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadzili badania wśród licealistów i techników ostatnich klas. Ponad 70 proc. respondentów potwierdziło, że po maturze zamierza wyjechać do pracy za granicę, a 20 proc. pragnie zostać tam na stałe.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • znakomity tytuł,artykuł , ten z gatunku ze woda jest mokra i składa się z wodoru i tlenu.
 • Faktycznie... Dziękuję za wychwycenie błędu :)
 • 2 mln to nie jest 0,2% ludności naszego kraju...

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.