Polska nie cieszy się popularnością wśród imigrantów

Coraz więcej młodych planuje wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy. Z drugiej strony liczba imigrantów jest niewielka. Dlaczego Polska nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska nie cieszy się popularnością wśród imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 kwi 2014 10:28


Z danych Eurostatu wynika, że liczba cudzoziemców, którzy migrowali na terenie Unii Europejskiej za pracą wynosi 33 mln. W ubiegłych latach w celach zarobkowych wyjechało z Polski 2 mln Polaków. Okazuje się, że jest to najniższy wskaźnik w UE. Z kolei do Polski przyjechało jedynie 100 tys. obcokrajowców - to zaledwie 0,2 proc. całej ludności naszego kraju.

Czytaj też: Do Dubaju bez wizy. Będzie nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków?

- Polska nie ma oficjalnej polityki rekrutacji pracowników spoza swoich granic. Relatywnie trudno też u nas zdobyć pozwolenie na legalną pracę i pobyt. Nie spotkałam się z żadną kampanią za granicą, która namawiałaby obcokrajowców do przyjazdu do nas, chociaż miejsca pracy mogłyby się dla nich znaleźć - mówi dla "Gazety Wyborczej" Anna Piłat, analityczka ds. migracji w Instytucie Spraw Publicznych.

Kto szuka pracy w Polsce? Anna Piłat wymienia wśród imigrantów Ukraińców, Wietnamczyków, Chińczyków, Hindusów oraz Turków. Podkreśla jednak nie są oni pracownikami, ale przedsiębiorcami którzy zakładają firmy w Polsce - informuje "GW".

Młodzi uciekają?

Zaskakująca jest liczba maturzystów, którzy zamierzają po zdaniu egzaminu dojrzałości opuścić Polskę. Socjologowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadzili badania wśród licealistów i techników ostatnich klas. Ponad 70 proc. respondentów potwierdziło, że po maturze zamierza wyjechać do pracy za granicę, a 20 proc. pragnie zostać tam na stałe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

look 2014-04-06 22:21:44

znakomity tytuł,artykuł , ten z gatunku ze woda jest mokra i składa się z wodoru i tlenu.

jk 2014-04-04 19:50:21

Faktycznie... Dziękuję za wychwycenie błędu :)

zakłopotana 2014-04-04 15:22:59

2 mln to nie jest 0,2% ludności naszego kraju...