wnp.pl

Polska liderem pracy tymczasowej

0 0
Polska liderem pracy tymczasowej

Polska jest liderem, jeśli chodzi o wzrosty obrotów agencji zatrudnienia w przypadku pracy tymczasowej. W naszym kraju ta dynamika wyniosła 21 proc. rok do roku, podczas gdy w większości pozostałych badanych krajów nie przekroczyła 5 proc. Wyjątkiem jest Dania (13 proc.) - wynika z ostatniego raportu Europejskiej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (EuroCiett).

- Sytuacja na polskim rynku pracy jest dosyć stabilna, co pozwoli Polsce utrzymać nadal wysoki wskaźnik wzrostu osób zatrudnionych tymczasowo. Prognozujemy, że wzrost utrzyma się na podobnym poziomie, około 20 proc., a na pewno nie mniejszym niż 15 proc. - mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

I dodaje, że warto pracować nad rozwiązaniami systemowymi, które w sposób szerszy obejmą zagadnienia pracy tymczasowej i pozwolą większej liczbie osób bezrobotnych skorzystać z tego typu ofert.

Powodów tak dużego wzrostu w notowanych obrotach w Polsce jest kilka. - Przede wszystkim stosunek osób pracujących, jako pracownicy tymczasowi do całkowitej populacji osób pracujących, jest w Polsce w porównaniu do innych krajów zachodnioeuropejskich kilkukrotnie mniejszy i wynosi 0,8 proc. W państwach Europy Zachodniej ten stosunek kształtuje się na poziomie 1,5 - 4,5 proc. Stanowi to dla naszego rynku pewne odniesienie i przesłanki, aby rozwijać się w większym stopniu stosując ten model zatrudnienia. Nie możemy również zapomnieć, że Polska gospodarka się rozwija i wzrasta także rynek pracy, co w dużej mierze także przekłada się na zanotowany wzrost. Warto też zauważyć, że praca tymczasowa jako elastyczna forma zatrudnienia, jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców w sytuacji zmiennej koniunktury i będzie w dalszym ciągu zyskiwać na znaczeniu - tłumaczy Anna Wicha.

Po wyraźnym spowolnieniu gospodarczym mamy do czynienia z zwiększeniem zapotrzebowania na pracowników tymczasowych. Jest to zjawisko normalne, bowiem firmy, czekając na wzrost ekonomiczny, chętniej ich zatrudniają. Obecny trend także jest pozytywny. Można powiedzieć, że jesteśmy w fazie wzrostu, choć agencje zatrudnienia, takie jak Adecco Poland, ostrożnie podchodzą do prognozowania bardzo optymistycznych scenariuszy. Niemniej jednak analiza wyników, także tych z raportu Eurociett, pozwala przypuszczać, że możemy mieć do czynienia z ożywieniem na rynku pracy.

Różnica pomiędzy europejskim, a polskim rynkiem pracy, która bezpośrednio przekłada się na wskaźniki dotyczące pracy tymczasowej, to przede wszystkim nasycenie tamtejszego rynku elastycznymi formami zatrudnienia.

- W krajach gdzie bezrobocie jest na jednym z wyższych poziomów w Europie, czyli w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech, takie formy zatrudnienia są bardzo popularne. Co ciekawe elastyczne formy pracy nadal tam się rozwijają. Dzięki nim nie ma problemów z szybkim pozyskaniem pracownika w trudnej sytuacji rynkowej. To jednak powoduje, że rynek pracy tymczasowej jest tam o wiele bardziej nasycony, dlatego też nie obserwujemy tam wzrostów na poziomie takim, jaki mamy w Polsce - podkreśla Anna Wicha.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.