Polska dopiero przekształca się z kraju typowo emigracyjnego w emigracyjno-imigracyjny

- Polska jest na początku drogi przekształcania się z kraju typowo emigracyjnego w kraj emigracyjno-imigracyjny - twierdzi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Polska dopiero przekształca się z kraju typowo emigracyjnego w emigracyjno-imigracyjny

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

7 lip 2014 13:00


- Na ile powinniśmy starać się przyciągać z powrotem do Polski osoby, które w ostatnim dziesięcioleciu wyemigrowały za pracą do innych krajów Unii Europejskiej? W końcu przecież dzięki tej emigracji mamy w kraju niższe bezrobocie.

- Doświadczenia osób, które wyjechały za granicę do pracy, a chciałyby powrócić, z pewnością mogą być cennym wkładem w naszą gospodarkę. Znajomość języka, doświadczenie zawodowe, zdobyte umiejętności na wymagających zagranicznych rynkach to atuty bezcenne.

Doświadczenia innych krajów pokazują, że nie ma prostego sposobu na ściągnięcie obywateli z powrotem do kraju; tworzymy jednak warunki, aby do tych powrotów zachęcić. Reforma urzędów pracy wprowadza nowe formy wsparcia zarówno dla osób szukających pracy, jak i dla pracodawców. To m.in. bony stażowe czy pożyczki na utworzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie zachęcamy pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy, w szczególności dla ludzi młodych.

Ale pamiętamy też o tym, że młodzi, którzy wyjadą za pracą, często zostają na emigracji i zakładają rodziny. Dlatego też, wydłużając urlop macierzyński i inwestując w rozwój żłobków i klubów dziecięcych, chcemy stwarzać rodzicom warunki, które mocniej zachęcą ich do rodzenia dzieci w Polsce.

- Na razie jednak mamy do czynienia z ujemnym saldem migracji, a to, na dłuższą metę, oznacza problemy z działalnością systemu ubezpieczeń społecznych. Czy rząd ma pomysł, jak w dłuższej perspektywie zmienić Polskę z eksportera w importera migrantów?


- Oczywiście dostrzegamy to zagrożenie. W 2012 roku rząd przyjął dokument "Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania", w którym zdiagnozowane zostały problemy, jakie może nieść za sobą demograficzny aspekt migracji Polaków.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.