Polska będzie musiała zawalczyć o najlepiej wykształconych imigrantów

Polska gospodarka potrzebuje imigrantów - przekonują eksperci. Ich zdaniem musimy zawalczyć o imigrantów najlepiej wykształconych i już dzisiaj ściągać do naszego kraju studentów i naukowców z zagranicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska będzie musiała zawalczyć o najlepiej wykształconych imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

21 lip 2015 19:59


Kraje Unii Europejskiej nie zdołały w poniedziałek porozumieć się w sprawie rozmieszczenia 60 tysięcy uchodźców. Polska oparła się apelom, aby przyjąć więcej niż 2 tysiące imigrantów.

Polska będzie skazana na imigrantów

Tymczasem jak mówi Marek Kłoczko, wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej, nasz kraj potrzebuje dobrej, przemyślanej polityki migracyjnej.

- Polska wcześniej czy później będzie skazana na imigrantów. Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się ok. 4 proc., to już w tym roku jest zapotrzebowanie na specjalistów, szczególnie w kilkunastu branżach. Nie mówiąc już o tym, że są takie miasta, jak Wrocław czy Poznań, gdzie bezrobocie, liczone metodą Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego - przyp. red.), jest poniżej 4 proc., gdzie brakuje rąk do pracy - mówi Marek Kłoczko.

Czytaj też: Na tle innych krajów Polska ma małą skalę imigracji

- Oczywiście dyskusja w Europie dotyczy "najtrudniejszych" imigrantów, z najbiedniejszych krajów, niewykształconych, o odmiennym modelu kulturowym. Z ich asymilacją są naprawdę ogromne problemy, stąd niektóre kraje bronią się przed ich przyjęciem. Nie możemy jednak inaczej traktować jednej grupy imigrantów, a nie mówić o innych, z terenów objętych wojną. Stąd od dawna apelujemy do rządu o wypracowanie spójnej polityki imigracyjnej - dodaje Kłoczko.

Nie tylko Polska potrzebuje spójnej polityki migracyjnej

Problem nie jest prosty, ale trzeba się z nim zmierzyć. Zgadza się z tą opinią Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

- Nie tylko Polska nie ma spójnej polityki imigracyjnej. Unia Europejska też jej nie ma. W tej chwili to są pierwsze próby, żeby tę politykę zacząć w sposób bardziej skoordynowany na poziomie unijnym prowadzić. Taka polityka jest potrzebna nie tylko w Unii, ale też w Polsce. Tylko ona i na poziomie unijnym, i na poziomie krajowym powinna wyglądać inaczej. Dlatego, że doświadczenia różnych krajów są odmienne i one są nie zawsze pozytywne - mówi Jerzy Kwieciński.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.