Polacy zadomowili się w Norwegii. Znają język i zdobywają coraz lepszą pracę

Chociaż stereotyp Polaka, który nadaje się tylko do prostych prac, nadal funkcjonuje w Norwegii, to jednak polscy pracownicy pokazują, że mogą się nauczyć języka i zdobyć lepszą pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy zadomowili się w Norwegii. Znają język i zdobywają coraz lepszą pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 paź 2014 10:30


Norwegia otwierała rynek dla Polaków stopniowo - w 2004 r. częściowo, a w 2009 r. całościowo. Ci, którzy są w Norwegii od początku, mogą pochwalić się swoim domem, samochodem, kredytem w banku i dziećmi w norweskim przedszkolu. Wciąż jednak Polacy nie mogą obalić istniejących stereotypów.

Czytaj też: Ponad 2 mln Polaków wyjechało za chlebem. Gdzie szukają pracy najczęściej?

- Po przyjeździe do Norwegii wielu Polaków ma trudności, by znaleźć sobie miejsce w nowym społeczeństwie. Nie znają języka, więc podejmują się prostych prac, często niestabilnych i relatywnie kiepsko płatnych. Wielu ma problem ze znalezieniem lokum, niektórzy oszczędzają na czynszu, by wysyłać pieniądze do Polski. Pracownicy sezonowi nierzadko żyją w "niestandardowych" miejscach - mówi dla „Gazety Wyborczej” socjolog Jon Horgen Friberg.

Wciąż istnieje przekonanie, że Polacy nadają się tylko do prostych prac, ale powoli się to zmienia. Jak podkreśla na łamach „GW” Friberg Polacy nadal pracują na budowach i w fabrykach, jednak coraz więcej osób spośród niemal 100 tys. polskich imigrantów to profesorowie i biznesmeni.

Czytaj też: Pracownicy norweskich platform wiertniczych zarabiają zbyt dużo?

- Norweskie firmy coraz chętniej rekrutują polskich specjalistów, np. inżynierów. Poza tym Polacy wyruszają do Norwegii coraz lepiej przygotowani. Wielu uczy się norweskiego jeszcze przed wyjazdem, na uniwersytetach lub w prywatnych szkołach językowych - komentuje dla „GW” Łukasz Brzeziński, redaktor portalu MojaNorwegia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.