Polacy za granicą. Gdzie wyjeżdżają i ile zarabiają?

Najdotkliwsze braki pracowników w całej Unii Europejskiej dotyczą specjalistów z branży STEM (Science, Technology, Engineering, Maths), informatyków, położnictwa i opieki nad dziećmi, nauczycieli oraz lekarzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy za granicą. Gdzie wyjeżdżają i ile zarabiają?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 gru 2017 12:00


• Według najnowszych szacunków GUS pod koniec 2016 roku za granicą czasowo przebywało 2,5 mln Polaków, czyli o 118 tys. więcej niż rok wcześniej.

• Znakomita większość z nich jako cel pobytu wybrała Europę - 2,2 mln.

• Największe społeczności emigrantów z Polski żyją w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii.

Emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 18. a 34. rokiem życia (58 proc.) - wynika z raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków”. Z kolei o 8 punktów procentowych spada zainteresowanie pracą za granicą w grupie wiekowej 35-44 lata. Co istotne, niemal 90 proc. osób planujących wyjazd stanowią osoby bez wyższego wykształcenia. Aż 67 proc. osób, które chcą emigrować, ma pracę, a wśród nich 37 proc. pracuje na pełny etat.

Czytaj też: Emigracja i demografia. To one stwarzają problemy na rynku pracy

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania naszych rodaków, którzy chcą wyjechać, wciąż największy odsetek (72 proc.) potencjalnych emigrantów mieszka na wsiach i w miastach do 100 tys. mieszkańców. Dominują również osoby zamieszkujące region południowy, wschodni i centralny.

- Pozytywnym sygnałem są przede wszystkim opublikowane w raporcie wyniki badań dotyczące spadku zainteresowania wyjazdem z kraju osób w wieku 25-34 lata. Ludzie w tym przedziale wiekowym stanowią bardzo cenne ogniwo dla rozwijającej się polskiej gospodarki, gdyż to właśnie oni najczęściej dopiero wkraczają na rynek pracy lub stanowią część średniego szczebla specjalistów, na których zapotrzebowanie systematycznie wzrasta – zaznacza Marlena Tryka, analityk Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. Rynku Pracy.

Czytaj też: Dokąd Polacy jadą do pracy?

Preferowanym kierunkiem wyjazdu są obecnie Niemcy (32 proc.). Pół roku temu ustępowały one Wielkiej Brytanii, jednak niepewność po brexicie znacznie osłabiła atrakcyjność Zjednoczonego Królestwa. O wyjeździe na Wyspy myśli zaledwie co piąta osoba rozważająca emigrację.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Radzio 2018-01-18 21:00:08

Moi znajomi głównie Holandia i to z otto. Są plusy kasa, warunki i zabezpieczona raca i dach nad głową

Katarzyna 2018-01-08 10:24:26

U mnie większość koleżanek po fachu wylatuje do Niemiec, żeby się opikować starszym,i ludźmi. W lutym 2 koleżanki jadą do Niemiec, będą pracowały w laxo care. Podobno stawki nie są najgorsze i się opłaci. Nie wiem ja też może to przemyślę.. Tylko u mnie kwestia ze mam rodzinę i nie chciałabym ich opuścić.