Polacy wolą mieszkać za granicą. Mają lepsze świadczenia i pracę

Polacy nie chcą wracać z emigracji. Co skłania ich do pozostaniem na stałe za granicą?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy wolą mieszkać za granicą. Mają lepsze świadczenia i pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

10 cze 2015 9:04


28 tys. osób wymeldowało się z Polski na stałe. Gorzej było tylko w latach 2006–2008, za czasów PiS i w 2013 r. za PO.

– Na stałe wymeldowują się w dużej mierze ci, którzy już od lat przebywają za granicą – ocenia prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Do nich dołączają następni, którzy zrywają formalne związki z krajem już w momencie podjęcia decyzji o emigracji. Robią to z wielu powodów.

– Jedni dlatego, że są przekonani, iż ewentualny powrót nie stworzyłby im lepszych perspektyw. A inni wyjeżdżają na stałe, bo mimo poprawy gospodarki rynek pracy jest u nas nadal trudny – twierdzi prof. Jończy.

Uciekają głównie ludzie wykształceni

Jego zdaniem dotyczy to zwłaszcza rodaków z wyższym wykształceniem, którzy mają problemy ze znalezieniem nad Wisłą pracy w swoim zawodzie. W tej grupie są więc między innymi osoby po studiach humanistycznych i ekonomicznych.

Według naukowca obecnie coraz ważniejszym argumentem za pozostaniem na stałe za granicą staje się dla rodaków bezpieczeństwo socjalne. Tam, gdzie przebywają, mają więcej ofert zatrudnienia, łatwiej im odłożyć pieniądze, mają wyższe dodatki dla dzieci, są lepiej zabezpieczeni w przypadku utraty pracy. Mogą też liczyć na lepszą opiekę zdrowotną.

– Natomiast dużo mniej niż dawniej opłaca się tam zarabiać, ponieważ wynagrodzenia w bogatych krajach Zachodu były w 1989 r. aż 60–70 razy wyższe niż w Polsce, w momencie wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej siedem razy wyższe, a teraz już tylko trzy razy większe – podkreśla prof. Jończy. Niemniej jednak emigracja związana z zarobkami jest dla wielu osób kusząca.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Paweł 2016-10-30 22:11:09

życzę im powodzenia