Polacy tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu

- Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii i wciąż będą do nas przybywać. To nie tylko robotnicy budowlani czy sprzątaczki, ale też inżynierowie, naukowcy, lekarze... - twierdzi Line Eldring, badaczka Instytutu Badań Społecznych FAFO w Oslo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lis 2014 8:32


Polacy w Norwegii nie tylko pracują na budowach, ale tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu - uważają uczestnicy czwartkowej (20 listopad) konferencji w Oslo nt. polskiej imigracji i jej przyszłości. Eksperci sprzeciwili się stereotypowemu wizerunkowi Polaka w mediach.

"Norweski system socjalny finansowany jest z podatków płaconych także przez Polaków pracujących w Norwegii. Nie można więc mówić o wykorzystywaniu państwa przez polskich imigrantów" - podkreśliła Line Eldring, badaczka Instytutu Badań Społecznych FAFO w Oslo. Przypomniała, że w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w Norwegii nie ma propozycji ograniczenia wydatków socjalnych na imigrantów.

Czytaj też: Polacy coraz lepiej czują się w Norwegii. Zakładają tam firmy

"Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii (90 tys. - PAP) i wciąż będą do nas przybywać. To nie tylko robotnicy budowlani czy sprzątaczki, ale też inżynierowie, naukowcy, lekarze..." - wymieniła Eldring.

Według niej imigranci z Polski zatrudniani są w branżach, które są najbardziej narażone na wahania koniunktury. Dodatkowo w branży budowlanej dominuje mniej korzystna dla pracownika, tymczasowa forma zatrudnienia przez agencję pracy. "W związku z tym Polacy w Norwegii są bardziej narażeni na skutki kryzysu niż Norwegowie" - zauważyła.

Czytaj też: Polacy zadomowili się w Norwegii. Znają język i zdobywają coraz lepszą pracę

Polscy imigranci oskarżani są w Norwegii o dumping socjalny, czyli godzenie się na pracę za niższą płacę i na gorszych warunkach niż miejscowi. "To jest kwestia obowiązującego w Norwegii systemu i naszego specyficznego poczucia sprawiedliwości, a nie wina imigrantów" - zwróciła uwagę norweska badaczka.

Z kolei Krystyna Helińska z firmy Polish Connection, która pomaga w Norwegii zakładać przedsiębiorstwa, zaznaczyła, że "imigranci z Polski biorą sprawy w swoje ręce, są bardzo ambitni i przedsiębiorczy, choć początkowo nie mają dużego kapitału". Z jej doświadczenia wynika, że Polacy decydują się na imigrację przede wszystkim z powodów zarobkowych. "Liczy się już jednak nie tylko pensja, ale wysoki poziom opieki ze strony państwa norweskiego" - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.