Polacy pracujący za granicą wysyłają coraz mniej pieniędzy do Polski

W III kwartale 2017 r. do Polski trafiło 4,3 mld zł z tytułu pracy Polaków za granicą. Kwota ta była o 0,1 mld zł niższa niż w III kwartale 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy pracujący za granicą wysyłają coraz mniej pieniędzy do Polski

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 lut 2018 13:00


  • Transfery do Polski od emigrantów w III kwartale 2017 r. wyniosły 4,3 mld zł - podał NBP.
  • Pracujący w Polsce wytransferowali 3,5 mld zł - dodał.
  • NBP zaznaczył, że III kwartał jest drugim z rzędu, kiedy odnotowano spadek transferów.

"W III kwartale 2017 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,3 mld PLN. Kwota ta była o 0,1 mld PLN niższa niż w III kwartale 2016 r. Na odnotowany spadek wpłynęły zarówno niższe przekazy od pracowników krótkookresowych, jak i długookresowych"- napisano w raporcie.

NBP podaje, że zaobserwowany spadek, wynikał w głównej mierze z niższych niż przed rokiem przekazów od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

"Mniej środków napłynęło także od osób pracujących krótkookresowo w Niemczech, został on jednak zrównoważony wyższymi niż przed rokiem transferami od osób pracujących w tym kraju długookresowo. Wzrosty przekazów odnotowano także w przypadku innych państw w tym Holandii i Norwegii" - podano.

NBP dodał, że III kwartał jest drugim z rzędu, kiedy odnotowano spadek transferów.

"Jego skala jest jednak bardzo niewielka i w ujęciu długookresowym zanotowana wartość pewnych zmian w transferach z poszczególnych krajów, ogólna wartość środków przekazywanych do Polski nie wskazuje na zmianę trendu. Od początku 2014 r. środki napływające do kraju z tytułu pracy Polaków za granicą utrzymują się na stabilnym poziomie. Również kwota zanotowana w III kwartale 2017 r. jest kontynuacją tej tendencji" - napisano.

NBP podał, że w III kwartale środki przekazane za granicę przez pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosły 3,5 mld zł. Była to kwota wyższa o 1,7 mld zł niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych. Transfery imigrantów długookresowych również istotnie wzrosły, jednak ze względu na dominujący krótkookresowy charakter migracji zarobkowych do Polski, cały czas stanowią one wartość marginalną. W strukturze geograficznej dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 3,2 mld zł i stanowiły 91,0 proc. wszystkich środków" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ewa 2018-02-06 22:30:09

Niestety ale jeśli dostają mniej pieniędzy to tak się to kończy. Dlatego trzeba pracować przez sprawdzone agencje, takie jak otto. Praca, kasa i mieszkanie gwarantowane.