Polacy nie chcą wracać z Wielkiej Brytanii

0 0
Polacy nie chcą wracać z Wielkiej Brytanii
Ludzie bez zaufania do państwa są mniej skłonni, by zakładać firmy i podejmować pracę. /Fot. Pixabay

- Większość Polaków czuje się na wyspach jak w domu - mówi Agnieszka Kwiatkowska, socjolog z Uniwersytetu SWPS. Mogą tam liczyć na wyższe płace, przyjazny system prawny i lepsze warunki do prowadzenia biznesu.

- 87 proc. Polaków w Wielkiej Brytanii deklaruje, że ma długotrwałe plany związane z Wielką Brytanią. 70 proc. na pytanie, gdzie czuje się jak w domu, wskazało Wielką Brytanię - powiedziała Kwiatkowska, socjolog z Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS i dyrektor ds. badań Polish Psychologists' Association (PPA) w Londynie.

Z badania PPA z 2014 r. wynika ponadto, że przed wyjazdem zadowolenie z własnej sytuacji życiowej deklarowało około 30 proc. osób, natomiast po przyjeździe na Wyspy taką deklarację złożyło aż 90 proc. osób.

Lepsze warunki pracy

Kwiatkowska ocenia, że polscy emigranci w Wielkiej Brytanii są w dużym stopniu zniechęceni do polityki, dlatego kierowane do nich przez polityków zachęty do powrotu są nieskuteczne.

- Uważają, że nie mają do czego wracać - zaznacza. Podkreśla, że, poza wyższymi płacami, w Wielkiej Brytanii znaleźli to, czego nie ma w Polsce: przyjazny system prawny, rozbudowany system świadczeń socjalnych, przyjazne warunki dla prowadzenia biznesu.

- W Wielkiej Brytanii można zarejestrować firmę w urzędzie podatkowym w drugim roku od rozpoczęcia jej działalności. Nie ma przypadków, o których słychać w Polsce, że Urząd Skarbowy doprowadza firmę do zniszczenia. W Wielkiej Brytanii uznaje się, że koszty podkopywania zaufania do państwa w gospodarce są wyższe niż zyski z potencjalnie ujawnionych podatków do zapłacenia. Ludzie bez zaufania do państwa są mniej skłonni, by zakładać firmy i podejmować pracę. Większe zaufanie do państwa to z kolei mniejsza skłonność do omijania prawa i oszustw podatkowych - powiedziała.

Socjolog wymieniła także niski poziom tolerancji wobec odmienności w Polsce.

- W Wielkiej Brytanii jest wiele grup mniejszościowych, tolerancja dla odmienności jest dużo wyższa niż w Polsce - dodała. Jak mówiła, dotyka to w szczególnym stopniu m.in. osoby homoseksualne, które w Polsce spotykają się z przejawami przemocy fizycznej i werbalnej oraz dyskryminacją prawną. W Wielkiej Brytanii mogą zawrzeć związek partnerski, a od zeszłego roku również związek małżeński, ale też czuć się swobodniej w miejscach publicznych i wobec instytucji państwa.

Coraz więcej wniosków o obywatelstwo

Kwiatkowska powiedziała, że z roku na rok stopniowo rośnie liczba Polaków udających się na emigrację do Wielkiej Brytanii. Z danych Office for National Statistics (odpowiednik GUS) wynika, że w 2014 r. do Wielkiej Brytanii przyjechało około 120 tys. Polaków, a w poprzednich latach było to poniżej 100 tys. osób rocznie. Obecnie na Wyspach mieszka 853 tys. osób narodowości polskiej i liczba ta wzrosła w ciągu ostatniej dekady ponad dziesięciokrotnie, z 69 tys. Polaków w 2004 r. - zaznaczyła.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.