Polacy nie chcą wracać do kraju z emigracji. Wszędzie dobrze, ale nie w Polsce?

6
Polacy nie chcą wracać do kraju z emigracji. Wszędzie dobrze, ale nie w Polsce? fot. flickr
"Po 20 latach pracy w Polsce miałam tylko długi i żadnej radości z życia", „Tu praca nawet w najgorszym zawodzie sprawia, że stać mnie na zapewnienie godziwego bytu rodzinie. W Polsce nie stać by mnie było nawet na wynajęcie mieszkania" - oto głosy Polaków żyjących na emigracji.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie chcą wracać do kraju z emigracji. Wszędzie dobrze, ale nie w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 gru 2014 13:02


46 proc. Polaków nie chce już wrócić do kraju z emigracji – takie dane zebrała sonda przeprowadzona przez serwis Poloniusz.pl wśród 581 Polaków mieszkających i pracujących za granicą. Jedynie około 10 proc. respondentów planuje powrót w niedalekiej przyszłości, a 18 proc. z nich – dopiero za parę lat.

Czytaj też: Polacy na emigracji. Jeśli wrócą, to tylko w odwiedziny

- Z naszych analiz wynika, że im dłużej emigrant żyje poza Polską, tym trudniej mu wrócić - zauważa Łukasz Kuncewicz, szef serwisu Poloniusz.pl.

- Przykładowo, wśród emigrantów, którzy mieszkają za granicą krócej niż 4 lata, tylko jedna trzecia planuje zostać na dłużej, a 33 proc. waha się z decyzją. Po 4 latach na emigracji optyka tych osób jednak się zmienia, bez planów jest już tylko 8 proc., a prawie 60 proc. emigrantów zostaje na stałe. Jeśli rządzącym Polską zależy na powrocie Polaków z emigracji, muszą im zapewnić warunki do powrotu już teraz, za kilka lat będzie za późno - dodaje.

Prawie 40 proc. Polaków mieszkających za granicą chciałoby uzyskać obywatelstwo kraju, w którym pracują, przy czym dane wskazują, że na obywatelstwie zależy nawet tym, którzy są za granicą krócej niż rok.

Czytaj też: Emigracja albo sektor BPO/SSC. To wybór dla młodych?

- To trochę smutne – komentuje szef serwisu Poloniusz.pl. - Spodziewaliśmy się raczej, że o obywatelstwie obcego kraju myślą przede wszystkim ludzie, którzy w danym miejscu mieszkają już parę lat. Okazuje się jednak, że duża część wyjeżdżających myśli o podwójnym obywatelstwie już w pierwszym roku pobytu na emigracji - mówi.

*Ankieta została przeprowadzona na grupie 581 Polaków mieszkających i pracujących poza Polską, w dniach 6.11.2014 – 7.11.2014

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

rych 2014-12-04 00:31:34

Polska się zwija trzeba wprowadzić euro itd.

Absolwent 2014-12-03 10:38:00

Szanowny Panie Łukaszu Kuncewicz, szefie serwisu Poloniusz.pl. Wynik tego polskiego „eksperymentu” emigracyjnego, był łatwy do przewidzenia. Podobnie łatwe do przewidzenia i policzenia będą skutki fiskalne polskiej niedołężnej polityki gospodarczej. Panie Kuncewicz mleko się rozlało i kolejne raporty nic tutaj nie zmienią. Potrzebna jest zupełnie nowa strategia kształtowania przestrzeni zatrudnienia dla nowych pokoleń Polaków w Polsce z uwzględnieniem skutków skali w wymiarze UE. Tych uwarunkowań pominąć się nie da. Wręczanie kolejnych dyplomów i chińskich pucharów przedsiębiorcom roku przez PARP nic nie da. To imprezy o charakterze pogrzebowym.