www.portalsamorzadowy.pl

Polacy nie chcą uchodźców: Pracujemy za 5 zł, a jeszcze mają tu przyjechać imigranci?

0 0
Polacy nie chcą uchodźców: Pracujemy za 5 zł, a jeszcze mają tu przyjechać imigranci?
- Dlaczego jesteście przeciwko nam uchodźcom, nam muzułmanom? - pytała mieszkająca w Gdańsku Czeczenka. (fot.gdansk.pl)

• W Gdańsku trwają konsultacje z mieszkańcami ws. przyjmowania imigrantów.
• Mieszkańcy boją się, że uchodźcy zabiorą im pracę.
• Według nich już Ukraińcy "zaniżają stawki i psują rynek".

W Gdańsku trwają konsultacje projektu Model Integracji Imigrantów. Jednym z elementów konsultacji są spotkania z mieszkańcami, które mają bardzo gorący przebieg.

Na ostatnim, Czeczenka, Khedi Alieva, która mieszka w Gdańsku od kilku lat, płakała: - Dlaczego jesteście przeciwko nam uchodźcom, nam muzułmanom? Co ja wam zrobiłam?! Mieszkam tu, chcę pracować, płacić podatki. Ja nie chcę waszych pieniędzy, ja pracuję za 5 złotych za godzinę. Wyjechałam z kraju, który kochałam, bo bałam się o dzieci. Przeżyłam dwie wojny, napaść Ruskich na Czeczenię. Martwego męża zbierałam do torby na śmieci. Uciekłam więc z dziećmi do Polski. Ja stąd wyjadę, nie zostanę tu, jeśli tak bardzo wam przeszkadzam! A póki tu jestem, dlaczego tak mnie atakujecie? Za co?!

Monolog Czeczenki pobudził emocje. Obecni na sali przeciwnicy przyjmowania uchodźców mówili:

- My też pracujemy za 5 zł za godzinę, za najniższą krajową. Nie możemy posłać dzieci do przedszkoli, bo nie ma miejsc. A jeszcze mają tu przyjechać imigranci?!

Czytaj też: Polacy nie chcą przyjmować uchodźców

Mieszkańcy pytali także, dlaczego miasto planuje przyjmować imigrantów na staże w miejskich instytucjach i biurach: czy to nie zagraża naszemu bezpieczeństwu i czy nie lepiej przyjąć Polaków znających rosyjski bądź ukraiński? - Jak pracowałam w Holandii, to żaden urzędnik po polsku nie mówił i dałam radę! - mówiła jedna z dyskutantek. - A wy tu chcecie zatrudniać Ukraińców?!

Anna Dukowska z Powiatowego Urzędu Pracy odpowiadała: - Imigranci po studiach w Gdańsku to będą ludzie z potencjałem językowym, z kwalifikacjami, warto ich wziąć na taki staż. Zatrudnienie w urzędzie powinno być odbiciem demografii miasta: jeśli w mieście jest dużo Ukraińców, ktoś w urzędzie powinien mieć szansę pracy na ich rzecz.

Obecni na spotkaniu pytali także dlaczego przyjmujemy w Polsce do pracy tylu Ukraińców, którzy zaniżają stawki i psują rynek?

- Każdy pracodawca ma obowiązek najpierw zatrudnić Polaka, a w drugiej kolejności mieszkańca Unii Europejskiej, a jeśli nie zgłosi się ani jeden, ani drugi, to dopiero wtedy bierze się kogoś spoza Unii. W Gdańsku po prostu brakuje pracowników chętnych podjąć pewne prace, jak w budowlance – odpowiadała Anna Dukowska.

Cały artykuł czytaj tutaj

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.