Polacy nie chcą przyjmować imigrantów zarobkowych

0 0
Polacy nie chcą przyjmować imigrantów zarobkowych
Polacy są niechętni przyjmowaniu imigrantów. (Fot. Youtube)

• Prawie połowa Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą - uważa, że europejskie kraje nie powinny przyjmować żadnych imigrantów.
• Jedynie Polacy w Anglii w większości uważają, że należy imigrantów przyjmować - ale tylko tych zarobkowych.

43 proc. wszystkich respondentów uważa, że kraj, w którym pracują, nie powinien przyjmować żadnych imigrantów. Co ciekawe, zwolennicy tego poglądu – czy to mieszkający w jednorodnej narodowościowo Polsce, czy w państwach realnie zmagających się z niekontrolowanym napływem uchodźców (Niemcy i Holandia) – to podobnych rozmiarów grupy (około 47–48 proc.).

Dla odmiany, Polacy w Anglii są zdania, że Anglia powinna przyjmować imigrantów zarobkowych (tak odpowiedziało ponad 33 proc. vs. 31 proc. Polaków w Anglii, zdaniem których Anglia nie powinna już imigrantów przyjmować). Nasi rodacy, którzy już od wielu lat emigrują na Wyspy, odczuwają prawdopodobnie większe pokrewieństwo losów z imigrantami z innych państw.

Starsze osoby są nastawieni przychylniej

Jeśli chodzi o wiek, najbardziej przychylnie nastawione do imigrantów są osoby powyżej 60. roku życia. Kraj, w którym żyją, powinien przyjąć osoby uciekające z państw ogarniętych wojną – tak odpowiedziała 1/3 wszystkich respondentów sondy powyżej 60. roku życia. Pozostałe grupy wiekowe w większości stwierdzają, że imigrantów nie powinno się w ogóle przyjmować, niezależnie od motywów kierujących ich działaniami.

Istotnym czynnikiem, który zmienia postrzeganie kwestii przyjęcia imigrantów, jest ich religia. Na pytanie „Czy wyznawana przez imigrantów religia powinna mieć wpływ na przyjmowanie ich do twojego kraju?” tylko 29 proc. wszystkich respondentów odpowiada, że nie chce przyjąć żadnych imigrantów – dla porównania w pierwszym pytaniu sondy niechęć wyraziło aż 43 proc. rodaków. Po równo (około 20 proc.) respondentów uważa, że powinno się przyjmować tylko chrześcijan lub wszystkich imigrantów poza muzułmanami.

Polacy się boją

– Polacy w Polsce się boją – mówi szef serwisu Poloniusz.pl, Łukasz Kuncewicz. – Zaskakujący jest fakt, że na pytanie „Czy czujesz zagrożenie ze strony uchodźców w kraju, w którym mieszkasz?” aż 46 proc. respondentów mieszkających w Polsce odpowiedziało twierdząco (przy 49 proc. osób, które zagrożenia nie czują lub stwierdzają, że w Polsce uchodźców nie ma). Polska jest przecież wciąż krajem wyjątkowo homogenicznym, w porównaniu na przykład z Niemcami czy Anglią. Polaków w Polsce jest 38 milionów, a uchodźców około 100 tysięcy, czyli na 1000 mieszkańców przypada około 3 uchodźców. W Anglii uchodźców jest 10 razy więcej, w Niemczech – kilkadziesiąt razy więcej.

Na koniec warto także zacytować kilka wypowiedzi uczestników sondy, którzy nie kryli swojego oburzenia w związku z pomysłem udzielania pomocy imigrującym ludziom. Przeważały opinie nastawione do uchodźców niechętnie, czasami wręcz wrogo (poniżej przedstawiamy te najłagodniejsze):

– Uważam, że nie powinniśmy przyjmować nikogo, bo jesteśmy wciąż państwem nieudolnym i to nam jeszcze potrzeba pomocy.

– Polska to biedny kraj, my sami potrzebujemy pomocy, tysiące Polaków emigruje za chlebem.

– Mieszkam w Niemczech około 20 lat, ciężko pracowałam za 4 lub 5 euro za godzinę, padałam na twarz po powrocie do domu, za który płaciłam. Byłam szczęśliwa, że mam na chleb i nigdy nie żebrałam. A tu proszę, przyjeżdżają, żądają kasy, domów i aut. Gwałcą, kradną i uważają, że wszystko im się należy. Nie pracują i nie chcą pracować, a to my musimy ich utrzymywać. Ja po 20 latach pracy jestem wykończona, mam złamany kręgosłup, dużo płacę za leki i nikt się o mnie nie troszczy. Szkoda mi kobiet i dzieci, ale ci młodzi mężczyźni niech wracają do domu i niech walczą o swój kraj. Tchórze, mocni tylko do gwałtu i kradzieży?

Nieliczni respondenci zwracali uwagę na symetryczność sytuacji: Polacy wyjeżdżają za pracą i są przyjmowani przez inne kraje, więc Polska powinna również zwrócić uwagę na los osób pokrzywdzonych, czy to przez działania wojenne, czy przez ekonomię:

– Myślę, że każdy ma prawo do normalnego życia. Na pewno jakbyśmy byli w takiej sytuacji (jak uchodźcy), to też szukalibyśmy schronienia w obcym państwie. Nigdy nie wiadomo, co nas czeka, dlatego uważam, że powinniśmy pomagać, bo być może też kiedyś będziemy potrzebować pomocy.

– Polacy szukają miodu po całym świecie, to dlaczego emigranci nie mogliby szukać miodu w Polsce.

– Jestem za przyjmowaniem imigrantów. Mieszkam w Niemczech od czterech lat i tak samo jak ci ludzie przyjechałem tu zarobkowo. Nie mam zamiaru wracać do tego pięknego kraju, jakim jest Polska.

*Serwis Poloniusz.pl przepytał 1300 Polaków pracujących w Polsce i poza jej granicami. 53 proc. respondentów sondy mieszka w Polsce, 14 proc. – w Anglii, 10 proc. w Niemczech, a pozostali m.in. w Holandii, Norwegii, Belgii i Irlandii.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • zgadzam sie w 100% z wypowiedziami max kolonko

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.