Polacy nie chcą imigrantów. Chyba, że do pracy na czarno

70 proc. Polaków jest przeciwko przyjmowaniu przez Polskę uchodźców. Spojrzenie na obcokrajowców zmienia się dopiero, gdy ich obecność można przekuć na zysk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie chcą imigrantów. Chyba, że do pracy na czarno

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 lip 2015 6:37


Polacy nie chcą, by UE zmuszała nas do przyjmowania emigrantów. 70 proc. jest przeciwko obligatoryjnemu przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

W tym aż 36 proc. zadeklarowało, że jest temu zdecydowanie przeciwne. Za taką formą pomocy jest zaś mniej niż co czwarty badany (24 proc.).

Jesteśmy społeczeństwem ksenofobicznym - zawsze byliśmy zdystansowani nie tylko wobec osób z odległych krajów i innych kultur, ale też obcokrajowców mieszkających w Polsce - Romów, Litwinów, Białorusinów czy Ukraińców - mówi psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński.

Jak dodaje, spojrzenie na obcokrajowców zmienia się dopiero, gdy ich obecność w Polsce można przekuć na konkretny zysk, typu zatrudnienie na czarno Ukrainki do sprzątania. Wtedy ich pochodzenie nie jest już takim problemem - wskazuje Czapiński.

IBRiS przeprowadził sondaż telefoniczny w dniach 3-4 lipca na próbie 1100 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emeryt 2015-07-13 08:44:00

Panu Czapińskiemu od dobrobytu w polsce zgnił mózg dlatego plecie takie głupoty.