Polacy mają szansę dorobić. Prace sezonowe w pełni

0 0
Polacy mają szansę dorobić. Prace sezonowe w pełni
fot. pixelio.de

Prace sezonowe to szansa dla osób bezrobotnych, ale także dla gimnazjalistów, studentów oraz nauczycieli, chcących w trakcie wakacji dorobić sobie do pensji.

Mogą oni liczyć na pracę w branżach typowo wakacyjnych. Mogą także liczyć na tymczasowe zatrudnienie jako zmiennicy osób w biurach czy firmach handlowych.

- Prace sezonowe mamy w pełni. Rośnie szczególnie zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie, budownictwie czy gastronomii, ale także na prace biurowe - wylicza Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

- Prace sezonowe w Polce możemy podzielić na trzy rodzaje. Przede wszystkim to są prace związane z pikami produkcyjnymi w firmach przemysłowych oraz w logistyce, w przedsiębiorstwach, które zajmują się dystrybucją i magazynowaniem. To jest grupa, w której widzimy bardzo duże wzrosty w okresie letnim, szczególnie w dużych aglomeracjach i centrach produkcyjnych - wyjaśnia rozmówczyni.

Praca przez agencję

Agencje są miejscem, gdzie pracodawcy szukają przyszłym pracowników. - Tak zgadza się, zatrudnienie najczęściej odbywa się za pośrednictwem agencji. Najczęściej jest to zaplanowane już wcześniej działanie. Te podmioty zazwyczaj już pracują z agencjami zatrudnienia, a okresie letnim wykorzystują potencjał, który daje zatrudnienie tymczasowe, aby wyplenić luki w zatrudnieniu, które powstały w okresie wakacyjnym. Lub też powiększyć zespół, by sprostać większej aktywności biznesowej w okresie letnim. W dużych aglomeracjach, czyli na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Śląsku te wzrosty sięgają nawet 20 proc. - mówi ekspertka.

Innym obszarem zatrudniania osób do prac sezonowych są usługi i prace biurowe. Studenci są zatrudniani do pracy w recepcji, w sekretariacie, czy też w call center. Te wszystkie prace zazwyczaj dostaje się za pośrednictwem agencji.

Najlepiej płacą w turystyce

Inna pula prac sezonowych jest związana z turystyką, z ogrodnictwem i rolnictwem. W tym sektorach pracownicy szukają pracy już bezpośrednio. - Stawki w turystyce nie są największe. Spotykamy się z tym, że młodzi pracownicy w pierwszym momencie są rozczarowani propozycją jaką słyszą. Oscyluje ona wokół 8-10 zł na godzinę na podstawowych stanowiskach. Szukają pracy dalej, po czym wracają, bo takie są realia rynku - ostrzega rozmówczyni.

- W przypadku pracy przy produkcji stawki są dużo bardziej atrakcyjne. W zależności od sektora i regionu Polski wynagrodzenie może oscylować wokół 12- 17 zł za godzinę. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że aby pracować przy produkcji niezbędne jest jakieś doświadczenie. Przy pracach wakacyjnych związanych z turystyką doświadczenie nie jest niezbędne - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.