PIP sprawdziła agencje. Teraz szykują się zmiany w przepisach o pracy tymczasowej

Resort pracy wspólnie z partnerami społecznymi pracuje nad kompleksowymi zmianami dotyczącymi pracy tymczasowej - poinformował w Sejmie wiceminister pracy Radosław Mleczko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PIP sprawdziła agencje. Teraz szykują się zmiany w przepisach o pracy tymczasowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 gru 2014 17:03


Na początku października Państwowa Inspekcja Pracy zaprezentowała komisji ds. kontroli państwowej raport, z którego wynika, że agencje pracy tymczasowej korzystając z luk w przepisach utrzymują pracowników przez wiele lat w systemie pracy tymczasowej u jednego pracodawcy.

PIP wskazała, że agencje obchodzą prawo kierując pracownika do tego samego pracodawcy kolejno przez kilka agencji pracy. Prawo ogranicza do 18 lub 36 miesięcy zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Tymczasem w praktyce ta sama osoba może "tymczasowo" pracować w jednym miejscu kilka lat, bo kierują ją tam różne agencje - podali inspektorzy w dokumencie.

Czytaj też: Próbne certyfikaty dla agencji pracy tymczasowej zmniejszą pole do nadużyć

Raport PIP, który powstał po 163 kontrolach inspekcji w agencjach pracy tymczasowej i 186 kontrolach u tzw. pracodawców użytkowników, czyli w firmach, w których te osoby pracują. Kontrole ujawniły nieprawidłowości przy przestrzeganiu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - podała PIP.

Najczęściej dotyczyły one pisemnego sporządzania uzgodnień dotyczących warunków pracy tymczasowej między pracodawcą a agencją zatrudniającą daną osobę. W co czwartej kontrolowanej agencji PIP stwierdziła nieprawidłowości przy wypłacie pracownikom tymczasowym wynagrodzeń lub innych świadczeń.

Czytaj też: PIP: Agencje zatrudnienia łamią prawo pracy

PIP wniosła do resortu pracy o zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby zatrudnienie danej osoby u jednego pracodawcy dłużej niż zakłada ustawa, niezależnie od zmieniających się agencji pracy tymczasowej. List w tej sprawie skierował też przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Zaznaczył, że związek przygotował własne propozycje zmian. Postulaty nowelizacyjne zgłosiły także Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy przy współpracy z Konfederacją Lewiatan.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Maria 2015-07-14 17:12:57

PIP powinien też przyjrzeć się sposobie rekrutacji pracowników do firm. Odpowiedź agencji w stylu "odpowiemy tylko na wybrane oferty" i sama rekrutacja powinna być kontrolowana . Wybór niby odpowiedniej osoby powinien być upubliczniony. Nie tak jak dotychczas tajne przez poufne. Z tego też powodu nabór pracowników, rozmowy kwalifikacyjne i finalnie wybór danej osoby mogą powodować korupcję, protekcję i być nieobiektywne. Taki sposób tajny jest fajny dla wytypowanych znajomych być może polecanych przez odpowiednie osoby. Dla jasności - każdy nabór powinien być zakończony podaniem do publicznej wiadomości wyników kto, co i jak. Wygrywa najlepszy.