PIP: Agencje zatrudnienia łamią prawo pracy

Kontrola PIP wykazała wiele nieprawidłowości w agencjach zatrudnienia. W jakich obszarach występowały one najczęściej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PIP: Agencje zatrudnienia łamią prawo pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 lis 2014 9:59


Podczas kontroli PIP stwierdziła nieprawidłowości w 64 proc. przypadków. Najczęściej dotyczyły one złej konstrukcji umowy między agencją a pracodawcą. W 18 agencjach obie strony nie ustaliły warunków pracy tymczasowej oraz zakresu obowiązków pracowników. Z kolei w 36 podmiotach wykazano uchybienia w tej kwestii, np. w dokumentach nie było ustaleń dotyczących rodzaju wykonywanych prac czy długości okresu zatrudnienia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: PIP: Najwięcej nieprawidłowości dotyczy ewidencji czasu pracy

Nieprawidłowości wykazano także w umowach między agencją a pracownikiem tymczasowym. Co piąty dokument nie zawierał informacji na temat okresu wykonywania pracy. W kontraktach pojawiały się również postanowienia niezgodne z przepisami prawa pracy. Przykładowo w niektórych umowach nie było zapisu o warunkach, w jakich pracownik może zrezygnować z pracy.

Czytaj też: PIP nieskuteczna. Żeby walczyć z nielegalnym zatrudnieniem trzeba zmienić prawo

Po kontroli PIP okazało się, że niemal o czwarta agencja (23 proc.) nie zajmuje się należycie wypłatą wynagrodzeń. 86 pracowników tymczasowych nie dostało wypłat w ogóle. Zaległości wynosiły 46,1 tys. zł. Natomiast 97 pracowników dostawało je, ale nie w ustalonym terminie. Z kolei w 22 agencjach nieprawidłowo wypłacano pensje za urlop lub ekwiwalent za wypoczynek.

W 2013 r. w 26 zakładach nieprawidłowości wykazano także w naliczaniu czasu pracy. W połowie z nich w ogóle nie była prowadzona ewidencja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.