Paolo Gentiloni: Fala imigracji w Europie potrwa 10-15 lat

0 0
Paolo Gentiloni: Fala imigracji w Europie potrwa 10-15 lat
Według włoskiego ministra wraz z rozszerzeniem się exodusu i pojawieniem się nowych kierunków napływu imigrantów, wzrosła świadomość problemu na kontynencie, zaniepokojenie oraz przekonanie o tym, że każdy kraj musi wziąć odpowiedzialność za obecny kryzys, Fot. pixabay

Obecna fala imigracji w Europie potrwa 10-15 lat i wymaga solidarności oraz współpracy - uważa szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni.

Podczas debaty w Mediolanie w czwartek (27 sierpnia) wieczorem szef dyplomacji wyraził opinię, że "na zjawisko masowej imigracji nie można odpowiadać ukrywając problem, zamykając się w narodowych granicach czy budując mury". "Przez następnych 10-15 lat będziemy musieli stawiać czoło temu zjawisku w duchu solidarności i współpracy w wymiarze europejskim" - zaznaczył.

Włochy i Grecja same zmagają się z kryzysem

Z satysfakcją Gentiloni odnotował, że po długim czasie w Unii Europejskiej zmienił się klimat wokół kwestii imigracji.

Według ministra wraz z rozszerzeniem się exodusu i pojawieniem się nowych kierunków napływu imigrantów, wzrosła świadomość problemu na kontynencie, zaniepokojenie oraz przekonanie o tym, że każdy kraj musi wziąć odpowiedzialność za obecny kryzys. Sprawiło to, dodał, że "Włochy i Grecja, zmagające się od dawna z falą imigracyjną, są mniej osamotnione niż dotychczas".

Czytaj też: Fala uchodźców zalewa Niemcy. Berlin apeluje do krajów UE o solidarność

"Jeszcze trzy miesiące temu byliśmy niemal zupełnie sami" - powiedział.

Szef dyplomacji odnotował, że wzrosło "uzasadnione zaniepokojenie" także w tych krajach, które w ostatnich miesiącach zajmowały negatywne stanowisko wobec apeli władz w Rzymie o zaangażowanie się w rozwiązanie obecnej sytuacji.

Włosi ratują imigranów

Powtórzył, że Włochy są dumne z tego, że ratują dziesiątki tysięcy imigrantów na Morzu Śródziemnym. "To pozwala nam występować z podniesioną głową na forum międzynarodowym" - stwierdził.

Po raz kolejny w ostatnim czasie włoski minister mówił o potrzebie rewizji reguł konwencji dublińskiej o zasadach ubiegania się o azyl, gdyż - jak wskazał - jest ona archaiczna. Zredagowano ją - przypomniał - w 1990 roku, w całkowicie innej sytuacji w Europie i dlatego jego zdaniem zupełnie nie przystaje ona do aktualnego kryzysu. Zdaniem Gentiloniego nie do utrzymania jest postanowienie konwencji o tym, że uchodźca składa podanie o azyl w pierwszym kraju, do którego trafił.

To zaś oznacza, wyjaśnił szef MSZ, że choć na Morzu Śródziemnym trwa wielka międzynarodowa operacja patrolowania i ratowania imigrantów z łodzi, to wszystkie uczestniczące w niej statki, także te z innych państw, przywożą tysiące imigrantów wyłącznie na włoskie wybrzeża. Od początku tego roku do Włoch dotarło około 110 tysięcy uciekinierów.

"Ciężar imigracji musi być rozłożony w równy sposób" - oświadczył Gentiloni, przypominając apele swego kraju.

Zapowiedział, że wraz z innymi krajami, między innymi Niemcami, władze w Rzymie będą w najbliższych miesiącach zabiegać o zmianę reguł z Dublina.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.